Avrupa’da Devrim ve Komünizm Şehitleri Anıldı!   Şehitlerimiz, Kararlılığımızın Can Damarı ve Eşsiz Simgesidir!

HomeTürkçe

Avrupa’da Devrim ve Komünizm Şehitleri Anıldı! Şehitlerimiz, Kararlılığımızın Can Damarı ve Eşsiz Simgesidir!

 Sınıflar arası mücadele kesintisiz bir biçimde devam ediyor. Bu amansız ve acımasız bir kavgadır. Ya bu zulüm ve sömürü düzeni devam edecek,

Marksist – Leninist – Maoist Parti ve Örgütlerin 3. Avrupa Toplantısı Deklerasyonu
TKP/ML İSTANBUL KOMİTESİ ; Bugünü kazanmanın, yarınları yaratmanın adı İbrahim Kaypakkaya’yı anıyoruz!
KKE(ml) – TKP/ML ortak 1 MAYIS açıklaması

 

Sınıflar arası mücadele kesintisiz bir biçimde devam ediyor. Bu amansız ve acımasız bir kavgadır. Ya bu zulüm ve sömürü düzeni devam edecek, ya da kan ve can bedeli bir karşı koyuşla, bu sistemden mağdur olanların birlikteliği sağlanıp onlara öncülük edecek güçlerin ödeyecekleri bedellerle, karanlığın efendileri zulüm altedilecektir. Bedel ödemek ve bedel ödetmek, bu uzun soluklu ve amansız kavganın olmazsa olmazıdır. Sınıflar mücadelesinin tarihi bu kaçınılmaz gerçeğin tanığıdır. Partimiz TKP/ML de kurulduğu andan günümüze kadar, en değerli kadro ve militanlarını tereddütsüzce bu kavgada şehit vermekten kaçınmadı. Ülkemizdeki sınıflar mücadelesinin zorunluluğundan dolayı, bir savaş partisi olarak kendisini vareden TKP/ML, bu güne kadar, başta kurucu önderimiz İbrahim Kaypakkaya olmak üzere dört Genel Sekreterini, yüzlerce değerli kadro ve militanını tereddütsüzce bu onurlu kavgaya adadı. Partimiz birçok komünist önder ve devrimcilerin ocak ayında şehit düşmelerinden dolayı 1978 yılındaki ilk parti konferansında, ocak ayını „Parti ve Devrim Şehitleri Anma“ ay`ı olarak anılması ve kampanya şeklinde örgütlenmesi kararını aldı. Bu karar doğrultusunda Avrupa’nın çeşitli şehirlerinde Parti ve Devrim Şehitleri anmaları gerçekleştirildi.

Fransa 

22 Ocak 2017 tarihinde, Reims Mezepotamie Derneğinde Parti ve Devrim Şehitlerini anma etkinliği düzenledik. Anmamıza başta Partimiz TKP/ML’nin kurucusu, şer verip sır vermeyen komünist önder İbrahim Kaypakkaya yoldaş şahsında, tüm dünyada devrim, demokrasi ve komünizm davasında şehit düşenler için bir dakikalık saygı duruşuyla başladık. Bir dakikalık saygı duruşunda bir yoldaşımız tarafından PARTiZAN andı okundu. Sonrasında Reims/Partizan imzalı şehitleri anmanın önemine değinen, içinden geçtiğimiz süreçte revizyonizmin, reformist rüzgarların estiği özellikle içten ve dıştan yapılan tasfiyeci iç saldırılara karşı MLM bilimine simkiki sarılmamız gerektiğinin elzem olduğunu belirten yazı okundu.Yazıda yarıca, ”2016 yılı Türk-Kürt ulusu ve çeşitli milliyetlerden komünistlerin, devrim ve demokrasi mücadelesi yürütenlerin, özgürlük isteyenlerin, hakkını arayan ilerici kesimlerin katledilmesine yoğun şekilde tanıklık ettiğimiz bir yıl oldu. OHAL’le hız kazanan saldırılar sonrası estirilen terör havasıyla halkımızın baskı altına almak sindirmek ve korku psikoloji yaratılmaya çalışıldığını..“ belirten yazıda ”Böylesi katliamcı bir zihniyete karşı elbetteki Faşizme karşı direniş meşrudur! Diyenlerimiz de oldu. Silah elde toprağa düşen, özgürlük türkülerini dillerinden düşürmeyen yiğitlerimiz de oldu. Çatışarak diz çökmeyenler de oldu ve var olacağız da…” şeklinde vurgularda bulunulan yazıda, devamla ; TKP/ML TiKKO gerillaları ”Cengiz İçli , Özgüç Yalçın, ve Hakan Çakır ve Ersin Erel, Hasan Karakoç ve Murat Mut, Alican Bulut ve Samet Tosun, aynı zamanda katledilen üç yoldaşımızla birlikte 7 Kasım 2016 günü Çed Vadisi’nde düzenlenen hava operasyonunda barınakta katledilen ve haber alınamayan, cenazeleri verilmeyen DHKP-C’li gerillaları ile birlikte burada adını anamadığımız yüzlerce şehidimizi saygıyla anıyoruz” denildi.

Sonrasında şehitler için hazırlanan Sinevizyon gösterimi sunuldu. Ardından TKP/ML YDK imzalı şehitlerimizle ilgili hazırlanan bildiri okundu. Bir kadın yoldaşımızın ”Gülasör” şiirini

genç bir yoldaşımızın çaldığı gitar eşliğinde okumasının ardından oluşturduğumuz koro ile devrimci marş ve ezgilerimizi hep birlikte söyleyerek sonlandırdık

Avusturya 

27 Ocak 2017 tarihinde Viyana VTİD (Viyana Türkiyeli İsçi Derneği)’nde Parti ve Devrim Şehitlerini Anma etkinliği gerçekleşti.

Yoğun katılım ile gerçekleşen “Parti ve Devrim Şehitlerini Anma” etkinliğin açılış konuşması ve saygı duruşuyla başladı. Açılış konuşmasının ardından sinevizyon gösterimi yapıldı. Sinevizyonun ardından güncel süreç ile ilgili konuşmalarla devam eden anma etkinliği coşkulu bir şekilde şiirler ve marşların okunmasıyla sona erdi.

İsviçre 

08 Şubat 2017 tarihinde İsviçre Partizan Devrim ve Komünizm Şehitleri anmasını Basel şehrinde gerçekleştirdi.

Anma etkinliği açılış ve saygı duruşu ile başladı. TKP/ML-MK’nın Ocak Şehitleri ile ilgili yaptığı açıklama okundu. Ardından Sinevizyon gösterimi yapıldı. Sinevizyon gösterimi alkışlarla beğeni topladı. Rojava komutanlığının yayınladığı ocak şehitleri açıklaması okundu. Genç bir Partizan şiir okumasıyla devam etti etkinlik. Şehit aileleri sahneye davet eædilerek düşünceleri alındı ve karanfil takdim edildi. Salon “Devrim Şehitleri Ölümsüzdür” ”

Yaşasın Partimiz TKP/ML” sloganlarıyla çoşturdu. Anma etkinlikte son olarak kollektif söylenen marşlarla bitirildi.

Etkinliğe devrimci-demokratik güçler de katılarak mesajlarını sundular.

Paris

12 Şubat günü  Fransa Paris’te Parti ve devrim şehitleri anması gerçekleştirildi.

12 Şubat günü Paris`te : “Vartinikten Aliboğazına direniş ruhuyla parti ve devrim şehitlerini anıyoruz” Çağrısıyla devrim ve komünizm şehitleri anması yapıldı. Yapılan anma enternasyonal komünist mücadelede şehit düşmüş devrim ve komünizm şehitleri anısına saygı duruşuyla başladı. Yapılan saygı duruşunda Partizan andı okundu. Anma etkinliği dünya devrim ve komünizm şehitleri anısına parti ve devrim şehitleri anma haftasına değinen bir konuşmayla başlandı. Daha sonrasında ” Devrim ve Komünizm şehitlerini bir kez daha anarken; ONLAR DEVRİMİN SÖNMEYEN MEŞALESİ, KAVGANIN SOLMAZ NEFERLERİDİR!” başlıklı TKP/ML MK Ocak 2017 tarihli açıklaması ile  TKP/ML YDK nın açıklaması okundu. Açıklamaların okunmasının ardından dünya devrim ve komünizm şehitlerine dair hazırlanmış sinevizyon gösterimi yapılarak anma etkinliğine katılımcılara söz hakkı verildi.

İKK Avrupa Muhabirleri