Batı Avrupa`da Kaypakkaya Yoldaş Kitlesel Şekilde Anılıyor !

HomeTürkçe

Batı Avrupa`da Kaypakkaya Yoldaş Kitlesel Şekilde Anılıyor !

18 Mayıs 1973`te işkencehanelerde hunharca katledilen Partimiz TKP/ML` nin kurucusu, Komünist Önderimiz İbrahim Kaypakkaya yoldaş katledilişinin 44.yı

SÜRECİ KAVRAMAK, PARTİYLE BÜTÜNLEŞMEK, HALK SAVAŞINA SEFERBER OLMAK!
TKP/ML MK-SB: KATLEDİLİŞİNİN 48. YILINDA ÖRNEK BİZE CESARETİN!
Partizan, Mayıs ayında Kaypakkaya anmaları gerçekleştirecek !

18 Mayıs 1973`te işkencehanelerde hunharca katledilen Partimiz TKP/ML` nin kurucusu, Komünist Önderimiz İbrahim Kaypakkaya yoldaş katledilişinin 44.yılında  Batı Avrupa ülkelerinde kitlesel şekilde anılıyor.

TKP/ML nin kuruluşunun 45. yılı vesilesiyle Ternitz ve Zürihte  düzenlenen Panellerin ardından 5 Mayıs`da Viyana`da gerçekleştirilen halk söyleyişi sonrası düzenlenen anma geceleriyle önder yoldaş Kaypakkaya şahsında devrim ve Komünizm mücadelesinde toprağa düşenler  anılmakta ve TKP/ML` nin siyasal görüşleri, politik öngörüleri kitlelere bu etkinliklerde taşınmaya çalışılmaktadır.

PARTiZAN tarafından “Onun ışıklı yolunda Tarihten Geleceğe Yürüyoruz” şiarıyla 6 Mayıs`da Avusturya, 7 Mayıs`da İsviçre`de yapılan anma etkinliklerine yüzlerce kadın, erkek, genç Partizan yürek ve devrimci katıldı.

LiNZ:

TKP/ML (Türkiye Komünist Partisi / Marksist Leninist)  kurucu önderi İbrahim Kaypakkaya, işkencede katledilişinin 44’üncü yılında yüzlerce insanın katıldığı gece ile anıldı.

Her yıl geleneksel olarak Avrupa’da  merkezi yada Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde “İbrahim Kaypakkaya şahsında Parti ve Devrim Şehitlerini anma geceleri bu yıl 6 Mayıs 2017 Cumartesi günü  Avusturya/Linz`de gerçekleştirildi.

 

Avusturya’nın birçok merkezinde eşgüdümlü olarak başlatılan çalışmalar neticesinde, yüzlerce kişi Linz`de bir araya gelerek Anma Gecesi’nde buluştu. Başta komünist önder İbrahim Kaypakkaya olmak üzere; Uluslararası Komünist Hareket, Türkiye-Türkiye Kürdistanı devrimci hareketi, Ulusal ve sosyal kurtuluş mücadelesi ve Türkiye Komünist Partisi / Marksist Leninist kadro ve üyelerinin fotoğrafları, kavga ve mücadele şiarları yazılı pankartlarla donatılan anma Gecesi’nde baştan sona büyük bir coşku hakimdi.
Gece programı, TKP/ML marşı ile açıldı. Başta komünist önder Kaypakkaya şahsında tüm parti ve devrim şehitleri ile dünya da devrim sosyalizm ve komünizm mücadelesinde yaşamını yitiren ustalar ve önderler anısına saygı duruşu yapıldı. Anma gecesinde, ATİK`e (Avrupa Türkiyeli İşçiler Konfederasyonu) yönelik operasyonlarda Avrupa’da tutuklanan 10 devrimci tutsaktan geceye gelen mesaj okundu. Kitle tarafından “Devrimci tutsaklar onurumuzdur” sloganları haykırıldı.
Gece salonunda Sosyalist basın ve devrimci örgütlerin yayın standları mevcuttu.

İbo yaşayacak, 1972 Manifestosuna sarılarak Devrim iddiamızı büyüteceğiz !
TKP/ML MK’sinin, TMLGB MK sekreterinin geceye gönderdiği mesajlar okundu. Yapılan açıklamalarda bundan 44 yıl önce, Kaypakkaya’nın faşizm tarafından aylar süren işkenceler sonucu Diyarbakır zindanında katledildiği belirtilerek “Granit kadar sağlam temeller üzerine inşa ederek önderimiz İbrahim Yoldaş’ın bize bıraktığı partimiz TKP/ML, ondan aldığımız ışıkla ve onun teorisiyle çizilmiş yolu izleyerek yürümekteyiz. Bizler bize emanet edilen bu mirasa duruşumuz ve gücümüz ile, yüreğimiz ve umudumuz ile sahip çıkmaktayız. Şu bilinmelidir ki, Kaypakkaya yoldaşımız gönlümüzde, kalbimizde,mücadelemizde yaşıyor ve yaşayacaktır.” denildi.
Gece boyunca sıklıkla ” Önderimiz İbrahim, İbrahim Kaypakkaya” “Yaşasın Partimiz TKP/ML”  “Yaşasın devrimci dayanışma” İbrahim’den Mehmet`e selam olsun Partiye” sloganları haykırıldı.

 

HDP Milletvekili Faysal Sarıyıldız, Mayıs ayının direniş ve mücadele tarihinde özel önemine değindi.”Kaypakkaya direnmenin adıdır” diyerek, güncel gelişmelere dair konuşma gerçekleştirdi.Kitle,“Kürdistan faşizme mezar olacak” sloganını haykırdı.
Türkiye’den geceye katılan DDSB ve PŞTA temsilcilerinden geceye dayanışma mesajları

Türkiye’den DDSB (Devrimci Demokratik Sendikal Birlik) adına katılan temsilci; Türkiye’de yaşanan baskılara ve kölelik düzenine ilişkin vurgular yaptı. Kürt ulusuna ve azınlıklara yönelik baskıları dile getirdi. Sınıf sendikacılığının Zeytinburnu’nda başlayan Tuzla’yla devam eden anlayışını sendikal çalışmanın ana çizgisi olacağını bunu başarmak için işçilerin olduğu her yerde örgütleneceklerini belirtti. Son dönemde kolektifin saflarında boy gösteren küçük-burjuva reformist karekterli hizbe karşı herkesin mücadele etmesi gerektiğini vurgulayarak  birlik, mücadele zafer sloganıyla konuşmasını bitirdi.
Yine PŞTA (Partizan Şehit ve Tutsak Aileleri) adına katılan temsilci, Türkiye’deki hapishanelerde her türlü insan hakları ihlalaerinin yaşandığını ve faşist baskıların gittikçe dahada yoğunlaştığını belirtti. Ülkenin hapishaneye çevrildiği bir süreçte, hapishanelerdeki  devrimci tutsakların üzerindeki baskı ve tecrite vurgu yaptı. Tutsak Partizanlar’ın kolektif içinde boy gösteren hizbe karşı mücadele verilmesinin gerektiği mesajını size getirdim dedi.

Kültürel Program

Hollanda’dan geceye katılan Grup Şare Ma ilk olarak sahne aldı. Seslendirdiği birbirinden güzel mars ve türküleriyle kitleyi coşturdu. İbrahim’e Ağıt ezgisinde kitle hep birlikte “Önderimiz İbrahim, İbrahim Kaypakkaya” sloganını haykırdı.
Ozan Rençber  Seslendirdiği birbirinden güzel Türkçe ve Zazaca türküleriyle coşku daha da yükseldi. Ozan Rençber,kitleye “köklerinizden kopmayın” mesajı verdi.
Yarım saatlik verilen aranın ardından Tirol’da müzik çalışmalarını yürüten Grup Güneşe Türkü sahne aldı. Güneşe Türkü Türkçe ve Kürtçe seslendirdiği marş ve türkülerini seslendirdi. Kitleyi halaya davet eden grup devrimci halay türküleriyle programını bitirdi.
Daha sonra Doğan Çelik sahne aldı Doğan Çelik söylemiş olduğu güzel kürtçe zazaca türkülerle geceye renk kattı.  Onur Gügercinoğlu`nun seslendirdiği güzel türkülerin ardından son olarak  Pınar Aydınlar sahne aldı. Pınar Aydınlar Kaypakkaya`yı anarak, seslendirdiği devrimci türküler ve marşlarla  program son buldu.

BASEL:

7 Mayıs Pazar Günü İsviçre`nin Basel Kentinde, Komün Müzik Topluluğunun marşları ve  saygı duruşuyla başlayan gecede;  Marks,Engels,Lenin,Stalin ve Mao Zedung şahsında tüm dünya komünistleri ile Türkiye ve Türkiye Kürdistanında başta Kaypakkaya olmak üzere, Mayıs ayında yitirdiklerimiz Deniz,Yusuf,İnan, Kazım Çelik, Armenak Bakırcıyan, Kemal Pir, Ferhat Kurtay, Eşref Anyık, Mahmut Zengin, Necmi Öner, Sinan Cemgil ve tüm toprağa düşen komünist, devrimci ve yurtseverler şahsında saygı duruşu yapıldı. Sinevizyon gösterimi,mesajlar, konuşmacılar ve kültürel bölümde sanatçıların yer aldığı etkinlik 6 saat sürdü.

Saygı duruşu esnasında genç bir Partizan Şiir okudu.

Gece tertip komitesince yapılan açılış konuşmasında : “Faşizmin zindanlarında işkencehanelerde direnmenin, onurlu, kararlı duruşun adı olan  Kaypakkaya sadece fiziksel direnişiyle tarihe mal olmadı.

Onu unutulmaz kılan Türkiye ve devrim gerçekliğini, TKP-ML ile ifadesini bulacak olan ideolojik politik çizgide somutlamasıydı. TKP/ML nin kuruluşuna temel teşkil eden devrimci komünist teoriyi, revizyonizme, oportonizme, pasifizme, parlementerizme ve reformizme karşı ideolojik mücadele yürüterek şekillendirdi.
Türkiye devrimci hareketi tarihinde 71 ihtilalci devrimciliğinin içinde onun yeri ayırtedicidir. Kaypakkaya yoldaş Marksizm-Leninizm ve Maoizmin bilimsel yol göstericiliğinde, Büyük Proleter Kültür Devriminin de etkisiyle, ülkemiz Türkiye gerçekliğini tahlil etmiş, muazzam ve derinlikli bir devrimci  teorik hat oluşturmuştur.
 
Teorik planda uzlaşmaz bir hatta durmuş, pratik olarak ta Türkiyede sınıf mücadelesinin tarihi tecrübelerini ele alıp değerlendirmiş, 15-16 Haziran Büyük işçi direnişinden  dersleri çıkarmış, Silahlı halk savaşı yoluyla devrimin imkanlı hale geleceğini savunup, buna uygun davranmıştır. Silahların eleştirel gücüyle  Türk Hakim sınıflarının  burjuva / feodal faşist devletinin altedilebilmesi için Halk Savaşı  yolunu göstermiştir. Partinin ve halk ordusunun mücadele içinde gelişip çelikleşeceğini berrak bir şekilde ifade etmiş ve  ardıllarına doğrultuyu göstermiştir.
 
Kaypakkaya yoldasın düşünselliğinde, yalpalama, uzlaşma, kendiliğindencilik, ve güce tapma yoktur. Proletaryanın kızıl sancağını göndere çeken önder yoldaş Kaypakkaya; Türkiye devriminin yolu, ittifaklar ve cephe politikası, Demokratik Halk devriminin dostları ve düşmanları, Faşist Kemalist diktatörlüğün ve devletin niteliği ile faşizmin yüzünde maske görevi gören Parlamentonun işlevini doğru biçimde ortaya koymuş, Kürt ulusuna tam hak eşitliğini ve kendi kaderin tayin hakkını kayıtsız şartsız savunarak, şovenizme/ sosyal şovenizme ve Kemalizm zehrinden etkilenen tüm küçük burjuva devrimciliğine karşı sınıf bilinçli proletaryanın ülkemizdeki komünist sesi  ve önderi olmuştur.
 
O, azınlık milliyetlere yönelik uygulanan  milli zulüm ve katliamlara karşı tavır alması yanında, Türkiye devrimin asgari ve azami programına ilişkin de kavramamız ve uygulamamız için bilimsel aydınlatıcı tahliller sunmuştur.
 
Kaypakkaya yoldaşın bize bıraktığı  güzergahta Proletarya Partisinin iradesine bağlı olarak, Demokratik Halk devrimi yolunda, Halk savaşı mücadelesinde 45 yıldır yüzlerce kadro, üye, militan ve savaşçısını kaybetmiş bir geleneğin temsilcileri olarak; en son Dersim / Aliboğazda 12 Halk savaşçısı gerillanın  tereddütsüz direnişi ve düşmana karşı koyuşları devrim davasına adanmışlığın son örnekleridir. Vartinikten, Aliboğaza  direniş ruhuyla İbrahim yoldaşın kurduğu parti  saflarında ve çizgisi önderliğinde toprağa düşen halk ordusunun Partizan savaşçılarının can ve kan pahasına yarattıkları  değerleri savunarak, izlerinden gitmeye, tarihten geleceğe yürümeye devam edeceğiz ! denildi
Yapılan Gecede sıklıkla “ Yaşasın Partimiz TKP/ML” İbrahimden bugüne Selam olsun Partiye” Gerillalar Ölmez ! Yaşasın Halk Savaşı ” Devrimci Tutsaklar onurumuzdur” sloganları kitlesel şekilde haykırıldı.

Geceye TKP/ML Merkez Komitesi, TMLGB MK Sekreteri, TKP/ML davası Tutsakları ve YKP/ML`den gelen mesajlar okundu. TKP/ML Merkez Komitesinin mesajı okundğunda kitlesel şekilde ” Yaşasın Parti Birliğimiz, Yaşasın Parti İrademiz ” “Hizibi mahkum et ! Partiyle Kenetlen ” sloganları atıldı.

Devrimci Örgütlerden Mesajlar:
Kaypakkaya`yı anma etkinliğine katılarak informasyon masaları açan, dost devrimci örgütlerden MKP ( Maoist Komünist Partisi), MLKP ( Marksist Leninist Komünist Parti),TKİP ( Türkiye Komünist İşçi Partisi), PDD ( Proleter devrimci Duruş),TKEP/L ( Türkiye Komünist Emek Partisi/ Leninist ) İsviçre örgütlerinden  dayanışma mesajları sunuldu.
DDSB ( Devrimci Demokratik Sendikal Birlik)`i  temsilen Kaypakkayayı anma etkinliklerine katılan temsilci konuşmasında;,Türkiyede İşçi sınıfının mağruz kaldığı baskılara emek sömürüsüne ve sınıfın örgütsüzlüğüne dikkat çekerek, “DDSB olarak Kaypakkaya çizgisinde işçi sınıfını sınıf sendikacılığı temelinde örgütleme ve mücadele etme kararlılığıyla siz göçmen kardeşlerimizi selamlıyoruz” dedi. Medya ve sanal alemde varlık gösteren hizipçiliğin bir çürüme olduğunu vurgulayarak,“Pratikte ve sahada varlıkları, esameleri olmayanlara tavır alalım, Proletaryanın saflarında birliğimizi güçlendirelim” denildi.
PŞTA ( Partizan Şehit ve Tutsak Aileleri Birliği ) adına konuşan tutsak babası ; Türkiye zindanlarında tutsak partizanların ve devrimcilerin uğradıkları baskı ve tecrit işkencelerine dikkat çekti. “Şehit ve tutsak aileleri olarak, Kaypakkaya`nın yolunda yürüyenleri yalnız bırakmayacağız ! “ diyerek, Zindanlardaki Partizan tutsakların ” Herkes yaşadığı gibi düşünür, Ülkemizde devrimci mücadeleyi sürdüren yoldaşları destekleyin, hizipçiliğe prim vermeyin!” mesajını sizlere getirdim dedi.
Kültürel Bölüm:
Genç Partizan yüreklerden Grup Şare Ma, Komün Müzik Topluluğu, Kawa Urmiye, Halk sanatçısı Pınar Aydınlar ve Rojda söyledikleri türkçe, kürtçe devrimci türkü ve marşlarla geceye katılan kitleleri coşturdular.Kalabalık ve coşkulu geçen etkinlik başarıyla sonlandı.

Partizan tarafından  Kaypakkaya`yı anma etkinlikleri 13 Mayıs Cumartesi,Fransa / Rems kentinde gece olarak , 14 Mayıs Pazar günü Hannover`de Panel ve Aliboğazı`nda şehit düşen 12 Halk Savaşçısını anma şeklinde devam edecek.