Dersim Bölge Komutanlığı’ndan 6 Mayıs Geyiksuyu şehitlerine ilişkin açıklama

HomeTürkçe

Dersim Bölge Komutanlığı’ndan 6 Mayıs Geyiksuyu şehitlerine ilişkin açıklama

H. Merkezi: 6 Mayıs gecesi Dersim Geyiksuyu’nda gerillalar ile TC ordusu arasında yaşanan çatışmaya ilişkin bir açıklama yayımlayan  TKP/ML TİKKO Ders

TKP/ML TİKKO Dersim Bölge Komutanlığı’ndan Açıklama; “12’LERİN İNANCINI KUŞANIP, ANILARINI DEVRİMLE TAÇLANDIRACAĞIZ!
TKP/ML Central Committee – Politburo: “Those who become the sun to the mornings so that no one woke up to the darkness!”…TİKKO Dersim Regional Commander Özgür and the Fighter Asmin are Immortal!
Dersim Partizan ve PŞTA’dan 12 Halk Savaşçısı için açıklama

H. Merkezi: 6 Mayıs gecesi Dersim Geyiksuyu’nda gerillalar ile TC ordusu arasında yaşanan çatışmaya ilişkin bir açıklama yayımlayan  TKP/ML TİKKO Dersim Bölge Komutanlığı imzalı açıklama :

“HALKIMIZA!”

24 Nisan 1972’de Partimiz TKP/ML tarafından başlatılan Halk Savaşı 44. yılında şehitler vererek ilerliyor!

21 Ekim 2015’te Ovacık’ta şehit düşen üç yoldaşımızın ardından, 6 Mayıs günü Dersim Merkez’e bağlı Askasor (Okurlar) Köyü kırsalında gerilla birliğimizle faşist Türk ordu güçleri arasında yaşanan çatışmada Sinan ve Rıza isimli iki yoldaşımız şehit düşmüştür.

TİKKO komutanlarından 1988 Dersim-Mazgirt doğumlu Sinan (Haydar Arğal) yoldaş, Partimizin gençlik örgütlenmesinde başlayan mücadelesini 2011 yılında Halk Ordusu saflarına katılarak devam ettirmiş, çalışkanlığı, fedakârlığı ve cesaretiyle öne çıkarak önemli sorumlulukların taşıyıcısı olmasını bilmiştir. TİKKO savaşçılarından 1987 Elazığ doğumlu Rıza (Murat Tekgöz) yoldaş ise Partimizle üniversiteyi okuduğu Dersim’de tanışmış, Dersim’de yerel çalışmalarda aktifleştikten kısa bir süre sonra 2013 yılında Halk Ordusu saflarında yerini almış; mütevazılığı, yoldaşlarına bağlılığı ve halk sevgisi ile yoldaşlarına ve halkına örnek bir devrimci olmayı başarmıştır.

Faşist Türk ordusunun Halk Ordusuna yönelik bu operasyonları elbette ki tesadüf değildir. Geçtiğimiz yılın sonbaharında Ovacık’ta üç yoldaşımızın şehit düştüğü operasyonun ardından Aralık ayında da gerilla birliğimizin konumlandığı alanlardan biri olan Aliboğaz’a yönelik ardı ardına iki ayrı operasyon düzenlenmiş ancak her iki operasyonda da gerillalarımız düşmana kayıplar verdirerek operasyonları boşa çıkarmıştır.”

“Örgütlenmek, silahlanmak ve direnmekten gayrı yol kalmamıştır”

Açıklama şu sözlerle devam ediyor:

“Partimiz TKP/ML’ye bağlı TİKKO, halkımıza faşizmin en dizginsiz hallerinin yaşatıldığı bu süreçte devrimci silahlı bir güç olarak faşist TC devletine meydan okumakta, düzenlediği askeri saldırılarla halkın umudu, egemen sınıfların korkusu olmaya devam etmektedir.

TİKKO dün olduğu gibi bugün de Türkiye Kürdistanı başta olmak üzere ülkemiz coğrafyasında faşizme karşı yürütülen mücadelenin en diri odaklarından biridir ve egemen sınıfların saldırılarının hedefi konumundadır.

Sinan ve Rıza yoldaşların şehadeti; kendi kaderini ellerine almaya çalışan Kürt ulusunun aylardır faşizme karşı sokak sokak, barikat barikat sürdürdüğü can bedeli mücadelenin bir parçasıdır!

Sinan ve Rıza yoldaşların şehadeti; Çeşitli milliyetlerden Türkiye işçi sınıfı ve emekçilerin, hak gasplarına, yoksulluğa ve sömürüye karşı sürdürdüğü dişe diş mücadelenin bir parçasıdır!

Sinan ve Rıza yoldaşların şehadeti; geleceği karartılan gençliğin, tecavüzlere ve cinayetlere kurban giden emekçi kadınların, dilini özgürce konuşamayan, inancını özgürce yaşayamayanların; faşizmin baskı ve zulüm cenderesinde boğulmaya çalışılan tüm emekçi halkın faşist TC devletine karşı öfkesinin, nefretinin ve elbette bitmek tükenmek bilmeyen direnişinin bir parçasıdır!

TC devletinin halkımıza yönelik sürdürdüğü topyekün saldırı dalgasına karşı örgütlenmek, silahlanmak ve direnmekten gayrı yol kalmamıştır. Mücadele yaşamlarıyla Demokratik Halk Devrimi, Sosyalizm ve Komünizm yürüyüşümüze hız katan, şehadetleriyle ideallerimizi bir kez daha yüceleştiren Sinan ve Rıza yoldaşların bizlere çağrısı budur!”

“Direnişi büyütmek boynumuzun borcudur!”

Haydar Arğal ve Murat Tekgöz’ün intikamının alınacağının dile getirildiği açıklama şu sözlerle sona erdi:

“Ölümsüzlük mertebesine erişen şehit yoldaşlarımızın dağlarda kan ve can pahasına kazandırdıkları direniş mevzileri doldurulmayı beklemektedir. İnancımız odur ki halk gençliği kendisine iletilen bu mesajı almıştır ve gerekeni yapmakta tereddüt etmeyecektir!

Şehitlerimizin hesabını sormak ve Halk Savaşını büyütmek için dağlarda, sokaklarda, fabrikalarda ve okullarda direnişi büyütmek boynumuzun borcudur!

Analarımızın gözyaşlarına and olsun ki Sinan ve Rıza yoldaşların intikamını alacağız!
Katledilen yüzlerce yoldaşımızın kanları üzerine and olsun ki uğruna canlarını verdikleri ideallerini gerçek kılacağız!
Kahrolsun faşist TC devleti!
Yaşasın Demokratik Halk Devrimi mücadelemiz!
Sinan ve Rıza yoldaşlar ölümsüzdür!
Yaşasın Halk Savaşı!

TKP/ML TİKKO
Dersim Bölge Komutanlığı – 9 MAYIS 2016