FİLİPİNLER KOMÜNİST PARTİSİ MK-SB: KA LAAN VE KA BAGONG-TAO’YA EN YÜKSEK SAYGILAR

HomeGenel

FİLİPİNLER KOMÜNİST PARTİSİ MK-SB: KA LAAN VE KA BAGONG-TAO’YA EN YÜKSEK SAYGILAR

Açıklama: Filipinler Komünist Partisi Merkez Komite Yürütme Konseyi Başkanı Ka Laan (Benito Tiamzon) ve Genel Sekreter Ka Bagong-Tao (Wilma Austria-Ti

FİLİPİNLER KOMÜNİST PARTİSİ : ENTERNASYONAL KOMÜNİST BİRLİK’İN KURULUŞUNUN İLAN EDİLMESİ ÜZERİNE
Hindistan ve Filipinler’de Gerillalardan Eylemler; 1 Polis Öldürüldü, 2 İşbirlikçi Cezalandırıldı
FİLİPİNLER KOMÜNİST PARTİSİ – MK ÜYESİ JOSEPHİNE MENDOZA (KA SANDY) ÖLÜMSÜZLEŞTİ

Açıklama: Filipinler Komünist Partisi Merkez Komite Yürütme Konseyi Başkanı Ka Laan (Benito Tiamzon) ve Genel Sekreter Ka Bagong-Tao (Wilma Austria-Tiamzon)’un, 8 yoldaşı ile birlikte 22 Ağustos 2022’de Filipinler devleti tarafından katledilmesi ile ilgili FKP / MK-SB tarafından yayınlanan açıklamayı paylaşıyoruz.

Egemen sınıflara ve onların faşist cellatlarına karşı duyduğumuz büyük devrimci öfkeyle, Filipinler Komünist Partisi’nin ve ülkedeki tüm devrimci hareketin önde gelen ve en saygın önderleri Ka Laan (Benito Tiamzon) ve Ka Bagong-tao’nun (Wilma Austria-Tiamzon) ölümünü partinin tüm kadrolarına ve üyelerine, Yeni Halk Ordusu’nun (NPA) tüm kızıl savaşçılarına, tüm devrimci güçlere ve tüm Filipin halkına bildiriyoruz.

 

Ka Laan ve Ka Bagong-tao, 21 Ağustos 2022 tarihinde Catbalogan Şehri sahiline doğru ilerlerken iki minibüste yakalandıktan sonra Filipinler Silahlı Kuvvetleri’nin (AFP) faşist canavarları tarafından alçakça ve vahşice katledildiler. Öğlen 12 ile öğleden sonra 1 arasında tutuklandılar. Silahsızdılar, küçük ateşli silahlar bile taşımıyorlardı.

 

Toplamda on kişi gözaltına alındı, dövüldü, işkence gördü ve ardından öldürüldü. Bu kişiler Ka Laan ve Ka Bagong-tao’nun yanı sıra Joel Arceo (Doğu Visayas’ta alt bölge sekreteri olan Ka Divino), Ka Yen, Ka Jaja, Ka Matt, Ka Ash, Ka Delfin, Ka Lupe ve Ka Butig’di. Soruşturma ekibine göre, yoldaşların yüzleri sert cisimlerle parçalanmıştı. Diğerlerinde ise bariz kurşun yarası izleri görülmüştür.

 

Filipin Silahlı Kuvvetleri (AFP)’nin Ortak Görev Gücü Storm (Fırtına) ve Görev Gücü Trident (Mızrak), suçlarını örtbas etmek ve tüm izleri kapatmak için denizin ortasında bir karşılaşma hikayesi uydurdu. Öldürülen devrimcilerin cenazeleri, 22 Ağustos 2022 günü erken saatlerde bir tekneye atılmış ve Catbalogan ile Tarangnan Adası arasında bir yerde havaya uçurulmadan önce denizin ortasına çekilmiştir. Raporlara göre sadece sekiz cenaze çıkarılabildi.

 

Siyasi Büro ve Yürütme Komitesi birkaç gün sonra Ka Laan ve Ka Bagong-tao’nun kaçırılıp katledildiğini teyit etti. Takip eden haftalar ve aylar boyunca bu iğrenç suçun arka planını aydınlatmak için kapsamlı bir soruşturma yürütüldü.

 

Ka Benito Tiamzon, Ka Wilma Austria ve diğer sekiz devrimcinin faşist vahşetle katledilmesinden doğrudan ve birinci derecede şu kişileri sorumlu tutuyoruz: AFP Başkomutanı Ferdinand Marcos Jr, dönemin AFP Genelkurmay Başkanı Korgeneral Bartolome Bacarro, dönemin JTF-Storm ve 8. Piyade Tümeni Komutanı General Edgardo de Leon ve AFP İstihbarat Şefi Tuğgeneral Marceliano Teofino. ABD ordusunun da doğrudan ABD tarafından komuta edilen, eğitilen ve silahlandırılan bir birim olan Ortak Özel Operasyonlar Görev Gücü Trident aracılığıyla suça doğrudan karıştığını düşünüyoruz. Marcos ve silah arkadaşları uygun mahkemelerde yargılanmalıdır.

 

Filipin halkının gerçek kahramanları

 

Merkez Komite, Yoldaş Benito Tiamzon ve Yoldaş Wilma Austria’yı Filipin halkının şehitleri ve gerçek kahramanları olarak ilan eder. Onlar tüm yaşamlarını ezilen ve sömürülen kitlelerin hizmetine adamış, ulusal özgürlük ve demokrasi, sosyalizm ve komünizm uğruna canla başla çalışmışlardır.

 

Politbüro ve tüm Merkez Komite, tüm Filipinli devrimcilerin kalplerinin derinliklerinden, Ka Laan ve Ka Bagong-tao’nun çocuklarına ve torunlarına en derin taziyelerini ifade eder.

 

Ka Laan ve Ka Bagong-tao Marksizm-Leninizm-Maoizm’in ve Filipin Devrimi teori ve pratiğinin ustalarıydı. Jose Maria Sison Yoldaş’ın önderliğinde, yaklaşık otuz yıl süren uzun süreli halk savaşı boyunca Merkez Komite’ye ve Yeni Halk Ordusu’na en iyi şekilde önderlik ettiler.

 

Ka Laan ve Ka Bagong-tao 1960’ların sonu ve 1970’lerin başındaki devrimci uyanışın çocuklarıydı. Ka Laan 21 Mart 1951’de doğdu ve Marikina, Metro Manila’da büyüdü. Ka Bagong-tao ise 21 Aralık 1952’de doğdu ve Pasig Şehrinden geldi. Her ikisi de Jose Rizal Lisesi öğrencisiydi. 1960’ların sonlarında aynı dönemde Filipinler Üniversitesi’ne gittiler, Philippine Collegian dergisinin editörleri ve ulusal demokratik gençlik örgütlerinin üyeleri oldular.

 

Her ikisi de işçi ve köylülerin örgütleyicisi olarak görev yaptı. Partinin merkezi organlarına atanmadan önce, her ikisi de farklı bölgelerde devrimci hareketi örgütleme çalışmalarına öncülük etti. Manila’dan 1974 yılında Cebu’ya işçiler arasında örgütlenme çalışması yapmak üzere görevlendirildiler. Ertesi yıl Samar’a atandılar ve burada diğer faaliyetlerin yanı sıra ilk sosyal araştırmaları yürüttüler ve anti-feodal mücadeleler konusundaki anlayışlarını derinleştirdiler. 1976 yılında Ka Laan Doğu Visayas Bölgesi Sekreteri, Ka Bagong-tao ise Sekreter Yardımcısı oldu. Ka Bagong-tao, ABD Marcos diktatörlüğüne karşı silahlı mücadelenin ve işçi ve köylülerin geniş kitlesel mücadelelerinin yükseldiği 1980’lerin başında Orta Luzon’daki güçlere önderlik edenler arasındaydı. Ka Laan’ın Doğu Visayas’taki devrimci harekete önderlik etmesi, güçlü anti-feodal mücadeleler ve silahlı direnişe damgasını vurdu.

 

Ka Laan ve Ka Bagong-tao, 1992-1998 yılları arasında Partinin Marksist-Leninist-Maoist bakış açısını ve temel ilkelerini, ayrıca halkın demokratik devrimini sürdürmek için uzun süreli bir halk savaşı yürütme strateji ve taktiklerini yeniden teyit eden İkinci Büyük Düzeltme Hareketin (SGRM)’nin gerçekleştirilmesinde kilit bir rol oynadılar. Partinin Merkez Komitesinin savunmasına zekice önderlik ettiler ve revizyonist hainlerin Partiyi yanıltma ya da bölme girişimlerini engellediler. Önderlikleri sayesinde Partiyi dağılmanın eşiğinden kurtardılar ve Filipin devrimini ilerleme ve büyüme yoluna geri döndürdüler.

 

Ka Laan, otuz yıl boyunca Merkez Komite Yürütme Komitesi Başkanı olarak Filipin Devrimi’ne önderlik etti. Ka Bagong-tao ise Merkez Komite Genel Sekreteri olarak görev yaptı. Her ikisi de 2016’daki İkinci Parti Kongresi’nde Merkez Komite’ye ve partinin merkezi organlarına yeniden seçildiler.

 

Geçtiğimiz on yıllar boyunca, Parti önderliğinin tüm zorlu görevlerini yerine getirmek için kolektif ruhla hareket ettiler. Filipinler’de halkın demokratik devriminin yol göstericileri olarak hizmet etmek üzere Merkez Komite, Siyasi Büro ve Yürütme Komitesinde Partinin diğer önder kadrolarıyla yan yana çalıştılar.

 

Filipinler’de Demokratik Halk Devriminin yolu ve yöntemine ilişkin teorileri daha da zenginleştirerek, Merkez Komite ve Yürütme Komitesi belgelerinin hazırlanmasına öncülük ettiler. Merkez Komite ve Yürütme Komitesi’nin genelge ve talimatları, uzun süreli halk savaşı ve gerilla mücadelesi kavramını daha da detaylandırdı ve derinleştirdiler. Yoldaşlar, Parti kadrolarının, halk savaşının çok yönlü yürütülmesine ilişkin ilkeleri ve bunun üç bileşeni olan silahlı mücadele, toprak devrimi ve kitle tabanının inşasını birleştirmenin hayati önemine ilişkin anlayışlarını pekiştirmelerine yardımcı olma görevine adanmıştı.

 

Ka Laan ve Ka Bagong-tao’nun yazıları artık Filipin Devrimi’nin zengin devrimci teori hazinesinin bir parçasıdır ve Marksizm-Leninizm-Maoizm’in zenginleşmesine katkıda bulunmaktadır. Merkez Komite bunları Parti kadrolarına referans olması için bir ya da daha fazla kitap halinde derleyecektir.

 

Ka Laan ve Ka Bagong-tao 2014 yılında yakalanmış ve iki yıldan fazla bir süre tutuklu kalmışlardır. Filipinler Ulusal Demokratik Cephesi’nin (NDFP) müzakere organında Duterte rejimiyle barış görüşmelerine katılmak üzere 2016 yılında serbest bırakıldılar. Duterte barış görüşmelerini kesip NDFP, parti ve NPA (Yeni Halk Ordusu) kadrolarının yakalanıp öldürülmesini emrettiğinde Ka Laan ve Ka Bagong-tao hızlıca gerilla cephelerine gittiler.

 

Duterte 2017’den bu yana Ka Laan ve Ka Bagong-tao’nun karargahları ile Merkez Komite’nin peşine düşmek için yüz milyonlarca peso harcadı. Rejim, devrimci hareketi destekleyen geniş kitlelerin yaşamlarını ve geçim kaynaklarını ciddi şekilde etkileyen alçakça hava bombardımanları ve topçu atışları gerçekleştirdi. Düşmanın Ka Laan ve Ka Bagong-tao’yu katletme ve partiye darbe vurma yönündeki iğrenç planı için binlerce faşist birlik konuşlandırıldı.

 

Düşman Ka Laan ve Ka Bagong-tao’yu öldürmeyi başarmış olabilir, ancak Parti önderliğini yok etme amaçları engellenmiştir. Tıpkı ormandaki devasa ağaçlar devrildiğinde olduğu gibi, güneş ışıkları artık Parti ve NPA’nın yeni sütunlarına nüfuz etmekte ve onlara sıcaklık ve güç vermektedir.

 

Parti Merkez Komitesinin güçlü kolektif önderliği

 

Benito Tiamzon ve Wilma Austria-Tiamzon yoldaşların ve ardından 16 Aralık 2022’de Ka Joma’nın ölümü şüphesiz Parti, özellikle de Merkez Komite için büyük bir kayıptır. Julius Giron (Ka Nars), Jorge Madlos (Ka Oris), Menandro Villaneuva (Ka Bok), Antonio Cabanatan (Ka Manlimbasog), Eugenia Magpantay (Ka Fiel), Mariano Adlao (Ka Panoy) ve diğerleri de dahil olmak üzere son yıllarda partinin diğer lider kadrolarının kaybının ağırlığı da inkar edilemez.

 

Bununla birlikte, onlar partinin ve Filipin Devrimine önderlik ettikleri süre boyunca, şimdi onların boşluğunu doldurmaya ve ağır görev ve sorumlulukları üstlenmeye hazır binlerce kadro ve devrimci yetiştirdiler. Bunlardan bazıları ayrılmış olabilir, ancak onların yerini büyük zorlukların ortasında görev almaya kararlı çok daha fazla sayıda kadro ve önder almıştır.

 

Siyasi Büro’nun önderliğinde, Merkez Komite ve diğer yönetici parti organları hızla yeniden oluşturuldu ve yeniden yapılandırıldı. Yedek kadrolar derhal atandı ve şimdi önderlik görevlerini yerine getiriyorlar. Korkmadan, önderliğin zorluklarını üstlendiler. Merkez Komite, bölge komitelerindeki ve diğer merkezi organlarındaki yönetici komitelere ve kadrolara önderlik etmek için çalışmalarını güçlendirmeye devam etmektedir. Merkez Komite, Partiyi ideolojik, siyasi ve örgütsel olarak güçlendirmek için her türlü çabayı göstermektedir.

 

Siyasi Büro ve Merkez Komite’nin inisiyatifiyle, tüm önderlik kademelerindeki Parti kadroları, Marksizm-Leninizm-Maoizm, Parti’nin temel ideolojik, siyasi ve örgütsel ilkeleri ve uzun süreli halk savaşı yoluyla demokratik halk devrimini gerçekleştirme strateji ve taktikleri hakkındaki teorik ve pratik bilgilerini derinleştirmek için kolektif olarak büyük çaba sarf etmektedir.

 

Parti kadroları deneyim kazanma, zaaflarının üstesinden gelme ve hataları düzeltme çabalarına öncülük etmektedir. Kendilerini proleter ideoloji doğrultusunda dönüştürmeye, yanlış fikirlere karşı korunmaya ve bunları reddetmeye, demokratik çalışma tarzını geliştirmeye ve birliği güçlendirmenin ve çalışmalarını geliştirmenin bir yöntemi olarak eleştiri ve özeleştiri yöntemini uygulamaya kararlıdırlar. Tüm parti kadroları, tüm zorlukların ve güçlüklerin üstesinden gelmek ve yeni bir devrimci yükseliş yolunda ilerlemek için ağır fedakarlıklarda bulunmaya ve tüm üyelerin gücünü kullanmaya hazırdır.

 

Merkez Komitesi şu anda halkın demokratik devrimini daha da güçlendirme çabalarına önderlik etmektedir. Partinin tüm üyeleri, Merkez Komite tarafından ortaya konan ve Yürütme Komitesi tarafından yayınlanan genelgelerde yer alan plan ve görevler temelinde sıkı bir şekilde birbirine kenetlenmiştir. Tüm Parti komiteleri, halk karşıtı neo-liberal politikalara, düşmanın faşist terörizmine ve artan ABD müdahalesine karşı mücadelelerinde kitleleri uyandırmak, örgütlemek ve harekete geçirmek, ekonomik ve siyasi mücadelelerine önderlik etmek ve ABD-Marcos faşist rejimini teşhir etmek, tecrit etmek ve onunla savaşmak için en geniş birleşik cepheyi inşa etmekle görevlendirilmiştir. Merkez Komite ayrıca Yeni Halk Ordusu’na düşmanın saldırılarını tamamen engelleme, geniş köylü kitleleriyle bağları daha da geliştirme ve güçlendirme, anti-feodal mücadeleleri iyice ateşleme, kırsaldaki kitle örgütlerini genişletme, güçlendirme ve çoğaltma ve gerilla mücadelesinin alevlerini körükleme ve yayma talimatı vermiştir.

 

Merkez Komitesi şu anda parti örgütünü demokratik merkeziyetçilik ilkesine göre güçlendirmektedir. Kolektif önderlik her düzeyde güçlendirilmektedir. Kurallara ve disipline sıkı sıkıya uyulmaktadır. Birliği güçlendirmek için düzenli toplantılar ve konferanslar düzenleme çabaları ciddiyetle sürdürülmektedir. Tüm partinin bir bütün olarak hareket etmesi için politikalar ve talimatlar tutarlı bir şekilde uygulanmaktadır. Yönetici parti komiteleri üst organlara düzenli ve hızlı raporlar sunmaktadır. Tüm önderlik kademelerinde, kitlelerin durumunun yanı sıra alt kademelerdeki çalışmalar da yakından izlenmektedir.

 

Yarı-sömürge ve yarı-feodal sistemin derinleşen krizi ve emperyalizm, feodalizm ve bürokrat kapitalizminin yol açtığı büyük acı, sömürü ve baskı karşısında Filipin halkının geniş kitleleri devrimci mücadeleyi sürdürmeye kararlıdır. Parti, Filipin halkının geniş kitlelerini uyandırmaya, örgütlemeye ve harekete geçirmeye ve ülke çapında devrimci silahlı mücadeleye ve kitlesel devrimci harekete önderlik etmeye her zamankinden daha kararlıdır.

 

Partimiz, Marksizm-Leninizm-Maoizm’in rehberliği ve güçlendirilen kolektif önderlik yoluyla tüm yurtsever ve demokratik sınıfların ve birliğini güçlendirerek, Filipin halkıyla birlikte, milli demokratik devrimi önümüzdeki yıllarda kesinlikle daha da yükseklere ve zaferlere taşıyacaktır.

 

Ka Laan, Ka Bagong-tao, Ka Joma ve proletaryanın ve Filipin halkının tüm büyük şehit ve kahramanlarının anısından ilham alarak, tüm gücümüzü gerçek özgürlük, demokrasi ve sosyalizm özlemlerini ilerletmek için zor görevleri başarmaya adayalım.

 

  • YAŞASIN KA BENİTO TİAMZON VE KA WİLMA AUSTRİA’NIN ANILARI!

 

  • MARKSİZM-LENİNİZM-MAOİZM’İN KIZIL BAYRAĞINI YÜKSEKLERDE DALGALANDIRIN!

 

  • ULUSAL ÖZGÜRLÜK VE DEMOKRASİ İÇİN SAVAŞIN!

 

  • MİLLİ DEMOKRATİK DEVRİM VE ONUN SOSYALİST GELECEĞİ YOLUNDA KALIN!

 

  • UZUN SÜRELİ HALK SAVAŞINI SÜRDÜRÜN!

 

  • YAŞASIN YENİ HALK ORDUSU!

 

  • YAŞASIN FİLİPİNLER KOMÜNİST PARTİSİ!

 

  • YAŞASIN EMEKÇİ KİTLELER VE FİLİPİN HALKI!

 

 

FİLİPİNLER KOMÜNİST PARTİSİ

 

MERKEZ KOMİTE-SİYASİ BÜRO

COMMENTS