Komünist Önder İbrahim Kaypakkaya Fransa’da Anıldı!

HomeTürkçe

Komünist Önder İbrahim Kaypakkaya Fransa’da Anıldı!

Komünist Önder İbrahim Kaypakkaya Fransa’da Anıldı!Partizan tarafından, Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde “Önder Yoldaşın Işıklı Yolunda; Tarihten Ge

SINIF MÜCADELESİNE DAYANARAK AÇIK İDEOLOJİK MÜCADELE İLE HALK SAVAŞI ÇİZGİSİNİ KUŞANALIM!
TKP/ML Batı Bölge Komitesi’nin Kaypakkaya Anma Gecelerine Mesajı
TKP/ML MK-SB: “KİMSE KARANLIĞA UYANMASIN DİYE SABAHLARA GÜNEŞ OLANLAR!..” TİKKO DERSİM BÖLGE KOMUTANIMIZ ÖZGÜR İLE SAVAŞÇIMIZ ASMİN ÖLÜMSÜZDÜR!

Komünist Önder İbrahim Kaypakkaya Fransa’da Anıldı!

Partizan tarafından, Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde “Önder Yoldaşın Işıklı Yolunda; Tarihten Geleceğe Yürüyoruz!” başlığıyla gerçekleştirilen İbrahim Kaypakkaya anma etkinliklerinden biri de Fransa’nın Reims şehrinde gerçekleştirildi.

13 Mayıs Cumartesi gerçekleştirilen etkinlikte, partizan yürekler katledilişinin 44. yılında Komünist Önder İbrahim Kaypakkaya’yı sahiplenmek için bir araya geldi. 24-28 Kasım 2016 tarihlerinde faşist TC devleti askerleriyle girdikleri çatışmada şehit düşen 12 TKP/ML TİKKO gerillasının da anıldığı etkinlik; Türkiye, T. Kürdistanı ve dünyanın tüm coğrafyalarında bağımsızlık, devrim ve komünizm mücadelesinde şehit düşenler için yapılan saygı duruşuyla başladı.

“Vartinik’ten Aliboğazı’na; Selam Olsun Partiye!”

Saygı duruşunun ardından yapılan açılış konuşmasında Kaypakkaya’nın önemine vurgu yapılarak “Onu unutulmaz kılan Türkiye ve devrim gerçekliğini, TKP/ML ile ifadesini bulacak olan ideolojik-politik çizgide somutlamasıydı. Onun düşünsen dünyasındaki rehberi diyalektik tarihsel materyalizm olmuştur. TKP/ML’nin kuruluşuna temel teşkil eden devrimci komünist teoriyi; revizyonizme, oportünizme, pasifizme, parlamentarizme ve reformizme karşı ideolojik mücadele yürüterek şekillendirmiştir” denildi.

Türkiye ve dünyadaki politik gelişmelerin değerlendirildiği açılış konuşması “Yaşasın Halk Savaşı” sloganıyla sonlandırıldı.

Gecede TKP/ML Merkezi Komitesi, TMLGB MK Sekreteri, TKP/ML dava tutsakları, TKP/ML İstanbul Komitesi ve YKP/ML tarafından ulaştırılan mesajlar okundu. Mesajların ardından kitle tarafından sık sık “Devrimci Tutsaklar Onurumuzdur”, “İbrahim’den Mehmet’e, Selam Olsun Partiye” gibi sloganlar atıldı. TKP/ML MK tarafından ulaştırılan mesaj okunduktan sonra ise “Yaşasın Partimiz TKP/ML, Halk Ordusu TİKKO, TMLGB” ve “Hizibi Mahkum Et, Partiyle Kenetlen!” sloganları kitle tarafından haykırıldı.

Fransa Maoist Komünist Partisi: Yaşasın TKP/ML TİKKO, Yaşasın Halk Savaşı!

Gecede söz alan Fransa Maoist Komünist Partisi temsilcisi, İbrahim Kaypakkaya ve TKP/ML TİKKO’nun önemine dair vurgular yaparken “İbrahim Kaypakkaya tüm dünya komünistleri için ilham kaynağı olmuştur. Onun devrime bağlılığı, teorik analizleri ve devrime adanmışlığı dünyanın tüm komünistleri için model oluşturmaktadır” dedi. Temsilci konuşmasını “Yaşasın TKP/ML TİKKO, Yaşasın Marksizm-Leninizm-Maoizm, Yaşasın Halk Savaşı” sloganlarıyla sonlandırdı. Konuşmanın ardından kitle Fransızca “Yaşasın Halkların Enternasyonal Dayanışması” sloganını haykırdı.

Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ’dan Geceye Mesajlar

Anma gecesinde, Türkiye zindanlarında tutsak edilen HDP Eş Genelbaşkanları Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş’ın sundukları mesajlar okundu. Demirtaş ve Yüksekdağ sundukları mesajlarda Türkiye Devrimci Hareketi açısından İbrahim Kaypakkaya’nın önemi üzerine vurgu yaparak, tüm tutuklu vekil ve belediye başkanları adına onu ve tüm devrim şehitlerini anarak etkinliği selamladıklarını dile getirdiler.

Anma programında konuşmacı olarak duyurulan HDP Şırnak milletvekili Faysal Sarıyıldız’  in başka çalışmaları ile çakışmadan kaynaklı etkinliğe katılamadığını belirterek gönderdiği  ” nerede direniş varsa Kaypakkaya’ nın ruhu orada vardır”  mesajı kitleye okundu.

Ayrıca Kaypakkaya yoldaşı anma etkinliğine Cizre ’de ” teslimiyet yok direniş var” diyerek  ve  direniş destanı yazarak şehit düşen Mehmet Tunç ’un ailesinden gelen dayanışma mesajı kitleyle paylaşıldı.

Gecede Reims Kürt Toplum Merkezi tarafından sunulan dayanışma mesajı da okundu.

DDSB ve PŞTA Temsilcileri Geceye Katıldı

Anma etkinliğine Türkiye’de faaliyet sürdüren Devrimci Demokratik Sendikal Birlik (DDSB) ve Partizan Şehit ve Tutsak Aileleri (PŞTA) temsilcileri de katıldı. Temsilciler konuşmalarında Türkiye ve T. Kürdistanı coğrafyasında işçi sınıfının maruz kaldığı sömürü ve baskılara; Türkiye zindanlarında devrimci tutsakların koşullarına dikkat çekti. Temsilciler konuşmalarında, Proletarya Partisi içinden çıkan hizip çalışmasını mahkum ederek “proletaryanın ve kolektifimizin saflarında birliğimizi güçlendirelim” mesajı verdiler.

Kültürel Bölüm

Gecede sırasıyla Grup Pia, Grup Şare Ma, Hozan Cömert, Rojda ve Pınar Aydınlar sahne aldılar. Sanatçılar Türkçe, Kürtçe ve enternasyonal dillerde ezgi ve marşlarıyla coşku yaratırken, kitle de slogan ve zılgıtlarla halaylara durdu.

Coşkulu geçen etkinlik “Önderimiz İbrahim Kaypakkaya” ve “Yaşasın Partimiz TKP/ML” sloganlarıyla sonlandırıldı.