Peru Halk Hareketi (MPP) : BAŞKAN GONZALO, HALK SAVAŞINA KESİN BİR DARBE İNDİRMEYE YÖNELİK GERİCİ PLANI BOZGUNA UĞRATTI

HomeTürkçe

Peru Halk Hareketi (MPP) : BAŞKAN GONZALO, HALK SAVAŞINA KESİN BİR DARBE İNDİRMEYE YÖNELİK GERİCİ PLANI BOZGUNA UĞRATTI

"Başkan Mao Tse Tung tarafından çok haklı olarak savaşın bir kotası olduğu öğrenildi; Herkesin iyiliği için bir kısmın feda edilmesi gerektird

TKP/ML MK-SB: PERU DEVRİMİ ÖNDERİ GONZALO YOLDAŞ ÖLÜMSÜZDÜR!
TKP/ML-ENTERNASYONAL KOMİTE : “TAY DAĞI”NDAN YÜCE ÖLÜMLER VE BAŞKAN GONZALO’NUN BİZLERE BIRAKTIĞI MUHTEŞEM MİRAS!
Başkan Gonzalo’nun özgürlüğü için Fransa’da pankart asıldı
Chairman_Gonzalo

Chairman_Gonzalo

“Başkan Mao Tse Tung tarafından çok haklı olarak savaşın bir kotası olduğu öğrenildi; Herkesin iyiliği için bir kısmın feda edilmesi gerektirdiğini görmemizi sağlayan savaşın temel ilkesiydi. Halk savaşının bu sekiz yılında cömertçe kan döküldü; Parti liderleri, Parti kadroları ve militanları, Halk Gerilla Ordusu savaşçıları ve bize en yakın çalışan kitlelerin çocukları canlarını, kanlarını verdiler; Ama bu topraklarda hiç bu kadar kahramanca ve tarihsel olarak kan dökülmemişti, bu topraklar bizimki kadar kızıl bir kan görmedi, devrimcilerin ve komünistlerin kırmızı kanının Yeni Güç’ün aramızda meyve vermesi için nasıl aktığını hiç görmedi, ama aynı zamanda cömertçe aktı.

Birçok gencin hayatı bitti, ancak karşımızdaki kuvvet, onları basitçe bitirdiğini hayal eder; Yoldaşları, savaşçıları ve halk oğullarını, kişinin inandığı şeyi desteklemek için verebileceği en yüksek ifadeye, yani kendi hayatını vermesine ulaştıran, üstlenilen davaya kahramanca, bilinçli bir bağlılık olmuştur. Bunlar, iyi yaşanmış, şanlı bir şekilde kazanılmış ve hepsinden önemlisi, komünizmi eken savaş alanına mühürlenmiş kahramanca hayatlardır.”
(PCP 1. Kongresinin Açılış Oturumunda Başkan Gonzalo’nun Konuşması, 1988)
Uluslararası proletaryaya ve dünya halklarına:
Büyük bir duygu ve derin bir üzüntüyle, yumruklarımızı havaya kaldırarak, savaş ve zafer şarkılarını söyleyerek, kırmızı bayraklar altında, çekiç ve orakla yüksekte ve Başkan Gonzalo’nun büyük liderliğine ve Başkan Gonzalo’nun verdiği yüce düşüncesine sıkı sıkıya bağlı kalıyoruz. Gerici medyaya göre, dün 11 Eylül 2021, saat 6.40’ta Callao Deniz Üssü’nde, savaşın en parlayan cephesinde, solmayan Marksizm-Leninizm-Maoizm, Parti ve Halk Savaşı için canını verdi.
Oportünist Rondero Pedro Castillo Terrones’in gerici hükümetinin bildirisiyle, Başkan Gonzalo’nun fiziki tasfiyesinin tamamlandığı resmen ilan edildi.
Gerici hükümet, bakanları, parlamenterleri, emperyalizmin ve sivil, askeri ve dini gericiliğin temsilcileriyle birlikte, medyanın derin gerici sınıf nefretine sahip korosuyla birlikte, sinsi gerici planın tamamlanmasının ardından Başkan Gonzalo’nun fiziki tasfiyesini resmen ilan etti. Başkan Gonzalo’nun fiziki imhası hakkında, Başkan Gonzalo’yu “en büyük soykırımcı”, “en zalim terörist” olmakla suçlayarak her türlü hakarete maruz bıraktılar ve kendi ifadeleriyle artık şimdi “Gonzalo’nun düşüncesini yok etme zamanı”. Ancak Başkan Gonzalo’nun kendi hayatı, CIA-Yanqui-Peru gericileri-Sağ Oportünist Çizgi(ROL – Right Opportunist Line)’nin planlarını kesin olarak başarısızlığa mahkûm etti.
Ve bununla birlikte, oportünizmin önderliğindeki gerici hükümet, kendisini en büyük soykırımsal rezillik ve karşı-devrimci aşağılamayla örtmek için tüm kararsız kılıklarını çıkardı ve tüm seleflerinin üstlenmeyi reddettiği faşist, soykırımcı ve anavatan satan Fujimori’yi taklit etti.
Başkan Gonzalo’nun halk savaşına, Peru devrimine ve dünya devrimine kesin bir darbe indirmek için devrimi ve kendisini yok etmeye yönelik gerici planlara karşı hayatını savunmak için verdiği kahramanca mücadelenin neredeyse 29 yılı doldu.
Kendi hayatını feda ederek Başkan Gonzalo, dünya yüzünde yaşayan en büyük Marksist-Leninist-Maoist olarak, partinin ve devrimin önderi olarak onu yok etmeye yönelik, onu revizyonist ve teslimiyetçi olarak, Maoizm, Halk Savaşı ve PKP döneği olarak kötü üne kavuşturmaya çalışan CIA-Yankee-Gerici-Sağ Oportünist Çizginin(ROL – Right Opportunist Line) planını bozdu. Peru halkına yönelik soykırımın bir parçası olarak dünyanın en önemli devrimci savaş esirine karşı işlenen bu korkunç ve rezil suç, karşı-devrimci rondero Pedro Castillo Terrones’in hükümet yetkisiyle tamamlandı. Yaklaşık 29 yıldır uygulanan gerici plan, her zaman büyük proleter önderliğin, büyük komünistin yılmaz, şiddetli direnişiyle karşı karşıya kaldı, eski Peru devletinin savaş esiri haline gelen, Callao Deniz Üssü’nün toplama kampını savaşın en çok parıldayan siperine dönüştürdü.
Başkan Gonzalo, komünistler gibi, Peru’daki bu 41 yıldan fazla süren halk savaşı sırasında, savaşın şiddetli meydan okumasında cesurca konuşlandırılan ideoloji, cesaret ve kahramanlıkla kitlelerin savaşan oğulları, halk savaşı için hayatını verdi. Başkan Gonzalo, Maoizm için, Peru Komünist Partisi için, halk savaşı için, sosyalizme ve komünizme kesintisiz yürüyüşte demokratik devrim için, sınıf için, Peru halkı, uluslararası komünist hareket için, dünya halkları için büyük bir siyasi, askeri ve ahlaki zafer kazandı. 11 Eylül, evrensel kapsamın bu büyük tarihsel önemi nedeniyle dünyanın tüm komünistleri tarafından hatırlanacak.
Komünistlerin, devrimcilerin ve dünya halklarının, halk savaşını tüm ülkede iktidarın ele geçirilmesiyle ardından ve sosyalist devrimi geliştirmek için derhal harekete geçmesi, ardışık kültürel devrimler yoluyla, her zaman halk savaşıyla birlikte, tüm insanlıkla birlikte büyük komünizmle sonuçlandırcağından cesur ve ateşli bir savaş meydan okumasında Başkan Gonzalo’nun hayatını veren bu büyük eylemi vurgulamak için harekete geçeceklerinden eminiz. Kendisini tutsak edenlere sembolik olarak alnını işaret ederek söylediği gibi: “Çok geç kaldınız, zaten burada!” Marx, Lenin ve Başkan Mao gibi Başkan Gonzalo da ve tarihin kahramanları savaşları kazanmaya ve devrime hizmet etmeye devam ediyor.
Proletarya ve dünya halkları onlara her zaman büyük bir saygı ve yükümlülük borçludur: üstlendikleri görevi sürdürmek. Peru halkını ezen üç dağı sona erdirmek ve derhal devrimin diğer aşamasına geçmek için halk savaşında ısrar etmek için fazlasıyla nedenimiz var. Başkan Gonzalo’nun kahramanca ölümü, onun tutuklanmasının ardından ve esas olarak, hapishanelerde Yankee CIA’nın ve sıçan Miriam’ın başını çektiği Perulu gericiliğin yardımıyla yapılanan revizyonist ve kapitülasyonist sağ oportünist çizginin (ROL) farelerinin ihaneti nedeniyle halk savaşının girdiği karmaşık ve zor durumun üstesinden gelmek için hâlâ bekleyen göreve daha güçlü bir ivme kazandırmaya hizmet etmelidir. Halk savaşını sona erdirmek, yani halk savaşına ihanet etmek, Başkan Gonzalo ve Maoizm ve Gonzalo Düşüncesini reddetmek için çağrıda bulunan sağ oportünist çizgi (ROL), daha iyi hapishane koşulları karşılığında, PCP’nin Birinci Kongresinde onaylanan Parti Birliği Temeli ve Parti liderliğini ve Gonzalo Düşüncesini yıkmak için emperyalizmin ve gericiliğin planlarına hizmet ediyor, Başkan’ın mutlak ve sürekli izolasyonuna hizmet ediyor. Önce “barış mektupları ve görüşmeleri” gibi gerici aldatmacayı tekrarlamak, ardından “savaştan kaynaklanan sorunlara siyasi çözüm istemek”, başka bir deyişle af istemek ve ardından temelin savunması için revizyonist bir hareket saçmalığı kuran, ardından kendilerini yasallaştırmaya çalışan ve MOVADEF olarak gerici seçimlere katılan ve ayrıca 2012’den beri karşı-devrimci Rondero Pedro Castillo Terrones’in peşinden sürünerek ülkeyi ele geçirmeye çalışan temel hakları ve affı savunmak için bir hareket, revizyonist maskaralığını kurdular, ve ayrıca 2012’den bu yana, patronların (eski Devlet) hizmetinde ihanet ettikleri 2017 öğretmen grevinde elde ettikleri Sutep Mücadele Komitesi’ni ele geçirmek için karşı-devrimci rondero Pedro Castillo Terrones’in peşinden süründüler. Eski devlete giden kara yollarına devam ederek, utangaç Cerrón ve ailesinin sahibi olduğu oportünist partizan Peru Libre’nin bir parçasını oluşturmaya, eski devletin ve onun gerici hükümetinin hizmetinde görevlerde bulunmaya ve kendilerini emperyalizmin ve gericiliğin üç gerekli görevinin hizmetinde: bürokratik kapitalizmi yeniden zorlamak, eski devleti yeniden yapılandırmak ve halk savaşını ortadan kaldırmak, esas olarak Başkan Gonzalo’nun ortadan kaldırılmasıyla ona “kesin bir darbe” vermeye çalışmak.
Oportünist karşı-devrimci Pedro Castillo Terrones’in, eski Peru devletinin başkanlığını üstlendiğinde, Başkan Gonzalo’nun suikastını tamamlama ve ölümünü ilan etme görevini üstlendiğini kınıyoruz. Şimdi, büyük burjuvazinin fraksiyonları ve grupları (hükümet ve sözde “muhalefet”) arasında açıkça daha büyük bir gizli anlaşma ile böyle bir bileşime sahip ilk bakanlar kabinesinin nedeni, Başbakan’ın sözleri sayesinde daha iyi açıklanıyor; Cerrón’un Peru Libre piyonu olan Bellido, kendi kabinesi hakkında şunları söylediğinde: “bir şok kabini”, yani sadece bir geçiş kabini. Aynı şey, “muhalefet” çoğunluk meclisinin güvenoyu, Modavef üyelerinin bakanlıkları ziyaretleri, sıçan Miriam’ın parti temsilcilerinin sözde “terruqueo”su olan Başkan Gonzalo ile ilgili talepleri için de söylenebilir, “Muhalefet” temsilcilerinin ve basının gerici hükümet üyelerine ve diğer temsilcilere karşı tekelinin sözde “terruqueo”su, yani uğursuz planı tamamlamak için bir sis perdesi olması.
Başkan Gonzalo, Yankee CIA tarafından yönlendirilen tutuklanmasının ardından, dünyanın ve komünistlerin, savaşçıların ve kitlelerin savaş silahının önünde muzaffer ve cüretkar bir şekilde parlayan 24 Eylül 1992’de yaptığı konuşmada, bizim için halk savaşını sürdürme çağrısında bulundu ve ne olduğumuzu, komünist oluşumuz ve kalanların görevi sürdürmeleri gerektiğini, halk savaşının anlaşmalarını ve inşaa edilme planlarını uygulaması gerektiğini vurguladı.
Kasım 2004’te yeni davanın açılışı vesilesiyle, sözlü bir duruşmaydı, gardiyanlarının hafif gözetiminden ötürü ikinci bir açıklama yapabildi, Başkan Gonzalo şu sloganlarla bağırdı: “Yaşasın Maoizm! Yaşasın PKP! Yaşasın Halk Savaşı!“
Başkan Gonzalo, gerici yargıçların ve mahkemelerin kendisini yargılama yetkisini hiçbir zaman tanımadı, kendisini her zaman PKP’nin ve Halk Savaşı’nın lideri olduğunu kabul etti, bu nedenle hiçbir zaman düşmanları için af veya merhamet talebi imzalamadı. Ne o ne de PKP, emperyalizmin hizmetindeki eski toprak ağası-bürokratik devletin yetkililerinden, özellikle Yankee emperyalizminden özgürlüğünü istemedi.
PKP ve MPP’nin tutuklanmasının ilk anlarından bu yana kampanyada yükselttiği slogan şudur: Başkan Gonzalo’nun liderliğini ve güçlü Gonzalo Düşüncesini savunun! Başkan Gonzalo’nun hayatını ve sağlığını savun!
Parti, Peru’da ve DEH (Devrimci Enternasyonal Hareket – RIM) ile ICM’de zorlu iki çizgili bir mücadelede, meselenin herhangi birisini savunmak değil, Partinin ve devrimin önderi olarak Başkan’ı savunma meselesi olduğunu açıkça ortaya koydu. Sağ oportünist çizgi (ROL) fareleri, Maoizm’in, Başkan Gonzalo’nun, Gonzalo Düşüncesinin, PKP’nin ve Halk Savaşı’nın can düşmanı oldukları için Maoizm kampanyası ve Başkan Gonzalo kampanyasına karşı çıkmak için bu konuda her zaman kafa karışıklığı ekmek istediler.
Başkan Gonzalo, kendisinin de öğrettiği gibi, halk savaşının gelişmesinin gerektirdiği, Partinin genel yeniden örgütlenmesinin somutlaştırılmasının, ABD emperyalizminin önderlik ettiği düşük yoğunluklu karşı-devrimci savaşı, revizyonist ve kapitülasyonist Sağ oportünist çizgi ROL’un hizmetine dayanan gericilik yoluyla parçalayarak somutlaştırılması gerektiğini belirtiyor. Başkan, teori ve pratiği birleştirerek büyük bir komünist lider olarak öğrettiklerini yerine getirdi: kendi hakkını ödedi, herkesin iyiliğinin zorunlu olarak bir parçanın feda edilmesini nasıl gerektirdiğini görmemizi sağlayan savaşın temel ilkesidir. Kendi canını vermek, halk savaşında ısrar etmek için bir çağrıdır, kanı cömertçe dökülmüştür; canını, kanını verdi; böylece onun kanının ne kadar kırmızı, başkanımızın, devrimcilerin ve komünistlerin kanının ne kadar kırmızı olduğunu gördük. Onun öğrettiği gibi, Yeni Güç’ün aramızda meyve vermesi için aktı, ama aynı zamanda cömertçe dünyayı aydınlatmak için aktı, çünkü yaptığı şey bu. Başkan, birinin inandığı dava için verilebilecek en yüksek ifadeye ulaştı: canını vermek. Başkan Gonzalo’nun partinin yoldaşları, HKO savaşçıları ve kitlelerin yoldaşları olarak hayatı, dediği gibi: “kahramanca hayatlar, iyi yaşanmış, şanlı bir şekilde kazanışmış hayatlar ve hepsinden öte, komünizmi eken savaş alanına mühürlenmiş hayatlar”.
Başkan Gonzalo’nun liderliğini ve onun her şeye gücü yeten Gonzalo Düşüncesini savunmak için canlarımızı verme taahhüdümüz, bu nedenle, iki birleşik ve ayrılmaz kampanyayı, yani Maoizm kampanyasını ve Başkan Gonzalo’nun savunma kampanyasını geliştirmeye devam etmek, aynı zamanda revizyonist ve teslimiyetçi Sağ oportünist çizgi (ROL) farelerinin başını çektiği yeni revizyonizme karşı olmalıyız.
Peru’daki revizyonist ve kapitülasyonist Sağ oportünist çizgi (ROL)’yi kastederek, dünya çapındaki yeni revizyonizmin başı olarak, Üçüncü Dünya ülkelerinin yarı-sömürge ve yarı-feodal karakterini reddederek bunların “neo-liberalizm” yüzünden bunların böyle olmaktan çıktığını söylüyorlar ve Peru’da ayrıca halk savaşıyla birlikte yarı feodal ilişkilerin yıkılması ve Peru’nun bağımlı kapitalist hale geldiğini ve “mevcut mücadelenin demokratik haklar, yeni bir anayasa ve egemenlik için olduğunu” iddia ediyorlar. Bu dönekler, Maoizm ve Gonzalo Düşüncesinin kurduklarını, demokratik devrim ülke genelinde iktidarın ele geçirilmesiyle tamamlanmadığı sürece emperyalizmin, bürokratik kapitalizmin ve yarı-feodalizmin egemenliğinin yıkılmayacağını inkar ediyorlar. Gericiliğin eski iktidarı yeniden kurduğu Peru’da, böylece eski üretim ilişkilerini, yani yarı-feodalizmi yeniden kurmuştur. Yeni revizyonizm, uluslararası alanda gelişen devrimci durumu reddediyor. Yani, ana eğilim olarak devrimi reddediyor, dünya devriminin yeni büyük dalgasını reddediyor, dünya devriminin stratejik saldırısını reddediyor, ana çelişkiyi reddediyor, demokratik devrimi reddediyor, devrimi reddediyor. Üçüncü Dünya ülkelerinde toprak sorunu ve dolayısıyla dünya proleter devrimini reddediyor. Onlar karşı-devrimci döneklerdir.
Her revizyonist ve karşı-devrimcinin yaptığı gibi, ROL başkanı Miriam’ı “halef” olarak sunmak için ölüm koşullarını kullanmak için Sağ oportünist çizgi (ROL) tasarımlarına karşı, son tebliğimizden gelen uyarımızı yineliyoruz: “Bu arka planla, eğer düşman Başkan Gonzalo’nun suikastını tamamlamayı planlıyorsa ve fare Miriam aracılığıyla bir mamutu “son vasiyeti” olarak sunacak kadar ileri gidecekse, Lenin’in kötü şöhretli vasiyetini hatırlamak zorundayız, kendini ifade edemediği için dikte etmemiştir. ICM, bu vahşetlere doğru bir yanıt vermeye hazırdır. Bu sinsi suç planını hazırlayanlara ve yardım edenlere, zamanı geldiğinde ödeyecekleri bedelin, yaptıkları menfur eylemiyle orantılı olacağını ve nehrin taşmasına kimsenin engel olamayacağını hatırlatmak istiyoruz” diyoruz.
Şunu bir kez daha teyit ediyoruz: Hakim toplumsal düzen, emperyalist dünya sistemi, içindeki ABD emperyalizmi, tüm dünya halklarının ortak düşmanı, modası geçmiş ve özüne kadar çürümüş, önümüzde güçsüz kalacak olan paralı askerlerin kanlı süngüleri tarafından sürdürülüyor. Bugün dünyaya bakan herkes, dünya proleter devriminin tek çıkış yolu, insanlık için tek yol olduğu ve dünyadaki nesnel ve öznel koşulların gelişiminin devrim için elverişli olduğu bir durumla karşı karşıya olduğumuzu görecektir. Bu nedenle, Birleşik Maoist Uluslararası Konferansı’nın erken gerçekleştirilmesinin ve Yeni Uluslararası Proletarya Örgütü’nün gelecekteki doğuşunun gerekliliğini yeniden teyit ediyoruz.
Sözümüz;
Başkan Gonzalo’nun halk savaşı, demokratik devrim, sosyalist devrim ve komünizm için can vermesinin kahramanca örneğini alıyoruz, Peru’daki halk savaşının ve Dünya Proleter Devrimi’nin tüm kahramanlarının yaşamlarıyla birleştiriyoruz ““O canları, o örneği, o kanı alırız ve kendi etimize girmelerine izin veririz ki, kendi zihinlerimizi tutuştursunlar ve irademizi daha da gerginleştirsinler, böylece o yol burada hiç görülmemiş bir çabayla açıldı ve yüzyılların şaşkınlığı [SIC] olacak, belki de kendilerine koydukları görevi yerine getirene kadar takip edeceğimiz yol olabilir. Bugün onlara verebileceğimiz en büyük saygı, bu yolda, bu yolda ısrar etmektir ve durmayacağız yoldaşlar, Parti olarak, sınıf olarak, kitleler olarak, halkla birlikte durmayacağız. Enternasyonal proletarya, Komünist Partiler ve dünyanın muazzam halk kitleleri ile birlikte ve komünizme kadar durmayacağız. Halkın kahramanlarına saygıyla bugün bir kez daha bu Kongrede verdiğimiz ciddi taahhüt bu olsun”. Partinin revizyonist ve teslimiyetçi Sağ oportünist çizgi (ROL)’a karşı ölümüne mücadelede halk savaşı içinde ve onun için genel olarak yeniden örgütlenmesi için durmayacağız.
– Başkan Gonzalo’ya Şeref ve Zafer! 
– Yaşasın büyük önderliğimizin komünistlerin, savaşçıların ve kitlelerin bir savaş silahı olarak dünyanın önünde zaferle ve meydan okurcasına parlayan 24 Eylül 1992 tarihli konuşmasının 29. yıldönümü! 
– Yaşasın Marksizm-Leninizm-Maoizm, Gonzalo Düşüncesi! 
– Yaşasın Peru Komünist Partisi! 
– Yaşasın Halk Savaşı! 
– Kahrolsun Revizyonist ve Teslimiyetçi Sağ Oportünist Çizgi!
Peru Halk Hareketi
Eylül 2021
Orjinal Metin: https://ci-ic.org/blog/2021/09/12/mpp-chairman-gonzalo-has-defeated-the-reactionary-plan-to-deal-a-definitive-blow-to-the-peoples-war/