TİKKO’dan Türk Ordusuna Yönelik Sabotaj Eylemi…

HomeTürkçe

TİKKO’dan Türk Ordusuna Yönelik Sabotaj Eylemi…

24-28 Kasım 2016  tarihlerinde Aliboğazı’nda ölümsüzleşen 12’ler şahsında son süreçte Dersim’de şehit düşen gerillalar anısına 1 Haziran 2017 (Perşemb

TKP/ML – TİKKO DERSİM BÖLGE KOMUTANLIĞI: Hasan Ataş Devrim Bayrağını Taşıma Kararlılığımızdır!
TKP/ML MK-SB: “KİMSE KARANLIĞA UYANMASIN DİYE SABAHLARA GÜNEŞ OLANLAR!..” TİKKO DERSİM BÖLGE KOMUTANIMIZ ÖZGÜR İLE SAVAŞÇIMIZ ASMİN ÖLÜMSÜZDÜR!
Dersim Partizan ve PŞTA’dan 12 Halk Savaşçısı için açıklama

24-28 Kasım 2016  tarihlerinde Aliboğazı’nda ölümsüzleşen 12’ler şahsında son süreçte Dersim’de şehit düşen gerillalar anısına 1 Haziran 2017 (Perşembe) tarihinde TKP/ML’ye bağlı TİKKO gerillaları tarafından, Aliboğazı/Bozan yaylaları mıntıkasındaki Çakmaklı tepesinde konumlanan düşman gücüne yönelik mayınlı sabotaj eylemi gerçekleştirildiği açıklandı.

TKP/ML TİKKO DERSİM BÖLGE KOMUTANLIĞI`NIN açıklamasını yayınlıyoruz.

“1 HAZİRAN BOZAN SABOTAJ EYLEMİ!

Sabotaj eylemi, düşmanın bölgeye yönelik araziyi denetim altına alma ve gerilla gücünün hareketini sınırlama amacına yönelik darbe vurma hedefiyle gerçekleştirildi. TİKKO’nun bir timi tarafından düşmanın araziye çıkan bir gücü denetim altına alındıktan sonra, uzun bir keşif ve planlama çalışması gerçekleştirildi. Düşman güçlerinin mevzilendikleri ve hareket ettikleri noktalar tespit edildikten sonra, uygun bir zamanda bu noktalara mayınlar yerleştirildi.

TİKKO timinin yerleştirdiği mayınlardan bir tanesi, düşmanın bu mıntıkaya yönelik araziyi denetim altına alma ve gerilla güçlerinin hareketini izleme ve kısıtlama amacıyla araziye yerleştirdiği kaya kamufleli kamera sisteminin içine yerleştirildi. Bu kamera sistemi TİKKO timi tarafından, düşmanı keşif ve araziyi tarama faaliyetinde fark edilip, ele geçirilmiştir. Bu kamera sitemi TİKKO timi tarafından sökülüp, kaya kamuflesinin içine; yine düşmandan elde edilmiş olan; 1 adet 60 mm’lik havan mermisi, 2 bomba atar mermisi, 2 doçka mermisi, 1 adet doçka mermi çekirdeği, 24-28 Kasım Aliboğazı düşman operasyonlarında şehit düşen 3 TİKKO savaşçısına ait 3 adet kleş mermisi ve bol miktarda parça tesirli materyalle birlikte toplamda 10 kg’lık bir mayın elde edilmiştir. Bu kaya kamufleli mayın düşmanın geldiği noktaya yerleştirilmiştir.

Yakın bir noktada ise yine daha önceden yapılmış 12 kg’lık bir başka mayın daha yerleştirilmiştir.

TİKKO timi, 1 Haziran sabah keşif saatinde (4.30-5.00) düşman hareketliliğini fark ettikten sonra, bu gücü denetimleri altına almışlardır. 15 kişiden (1 Tim) oluşan düşman gücü sabah saat 7.00’de ilk mayının yerleştirildiği noktada konumlanmıştır. Bu gücün komutanı olduğu gözlemlenen (tahminen subay) düşman unsuru, daha önceden yerleştirilen kaya görünümlü mayına yarım metre yaklaştığı ve diğer düşman unsurlarının yakın mesafede konumlandığı anda; mayın uzaktan kumandayla saat 7.30’da patlatılmıştır.

Mayının patlamasıyla birlikte, başta yakın mesafede olan düşman unsuru olmak üzere düşmandan ölen ve yaralananlar olduğu gözlemlenmiştir. Bu patlamayla birlikte düşman paniklemiş, yakın çevresini ferdi silahlar ve bomba atarlarla taramıştır. Kısa bir süre sonra araziye, Amutka karakolundan havan atışları yapılmaya başlanmıştır. Düşman ilk saldırının şokunu üzerinden attıktan sonra, saat 9.00 civarında arazi üzerinde keşif uçağı uçurmaya başlamış ve aldığı darbeyi netleştirmeye çalışmıştır. Aynı sıralarda düşman bu kez Akirek karakolu, saldırıya uğradığı ve darbe yediği tepeye yakın bir noktaya tank çıkarmıştır.

Bu esnada düşman hareketliliğini gözlemleyen TİKKO timi, ikinci mayının olduğu noktadaki düşman hareketliliğini fark etmiş ve ikinci mayını da uzaktan kumandayla patlatmıştır. Saat 11.30’da gerçekleştirilen bu saldırıda ise yakın mesafede bulunan (1 metre) 2 düşman askerinin savaş dışı kaldığı, bir kaçının yaralandığı gözlemlenmiştir. Bu saldırıyla birlikte bir kez daha panikleyen düşman gücü, yine çevresini rastgele taramış ve tankla etrafını vurmuştur. Bu patlamadan kısa bir süre sonra düşman ölü ve yaralılarını helikopterle alarak tepeyi hızla terk etmiştir. Saat 15.00’de ise düşman araziyi tamamen terk etmiş ve gerillanın denetimine bırakarak, gücünü Akirek karakoluna çekmiştir.

Sonuç olarak TİKKO gerillalarının gerçekleştirdiği bu sabotaj eyleminde, düşmanın net olarak gözle görülen 3’ü ölü, 1 tanesi yaralı olmak üzere toplamda 4 düşman unsuru savaş dışı bırakılmıştır. Yaralı sayısının daha fazla olduğu tahmin edilmektedir.

Eylemin en önemli yanı, TİKKO gerillalarının düşmandan aldıklarını düşmana iade etmeleri olmuştur. Düşmanın gerilla güçlerine karşı gerçekleştirdiği saldırılarda kullanılan askeri mühimmat derlenip toplanmış ve kendisine iade edilmiştir.

Bozan Yaylası sabotaj eylemi Halk Savaşı’nın basit ama etkili yönteminin devreye sokulmasıyla gerçekleştirilmiştir. MKE Fabrikasında imal edilen cephane, halk savaşının mantığına uygun olarak düşmana geri iade edilmiştir. Öte yandan düşmana iade edilen mayının içinde 24-28 Kasım 2016 tarihlerinde Aliboğaz’da şehit düşen 3 TİKKO savaşçısına ait birer merminin de olması, şehit yş’ların hesabının da sorulması olarak anlaşılmalıdır.

Düşmanın eylemden sonra yaptığı açıklamaya göre, Akirek karakoluna bağlı hareket halindeki bir birliğin saldırıya uğradığı ve bir astsubayın yaralandığıdır. Bu bilgi kesin olarak doğru değildir. Sabotaj eylemini gerçekleştiren TİKKO timinin net olarak gördüğü biri rütbeli olmak üzere, toplamda 3 askerin öldüğü, 1 askerin yaralanarak savaş dışı kaldığıdır. 1 rütbeli ilk mayına yarım metre mesafede hedef olmuş, 2 asker ise ikinci mayına bir metre mesafede hedef olmuş ve ölmüştür. Düşman panik halinde  asker cenazelerini sürükleyerek sırtın arkasına, kendilerince güvenli yere çekmiştir.

Bu sabotaj eylemi; 24-28 Kasım 2016 tarihinde Dersim/Aliboğaz’da şehit düşen 12 TKP/ML TİKKO gerillasının anıları şahsında son süreçte Dersim’de şehit düşen gerillaların anısına gerçekleştirilmiştir.

Şehitlerin hesabını sorduk, soracağız!

Yaşasın halk savaşı!

        TKP/ML TİKKO 

DERSİM BÖLGE KOMUTANLIĞI

         Haziran 2017″