TKP/ML Dersim Bölge Komutanlığı’ndan Açıklama

HomeTürkçe

TKP/ML Dersim Bölge Komutanlığı’ndan Açıklama

FAŞİZMİN SALDIRILARINA KARŞI SİLAHLI MÜCADELEYİ YÜKSELTELİM! Halkımıza!Bilindiği gibi son üç yıldır faşist Türk ordusu Türkiye Kürdis

Halk Ordusu TİKKO’dan 12’ler ve HPG gerillaları anısına eylem : 3 asker safdışı edildi
TKP/ML TİKKO Dersim Bölge Komutanlığı: “Mercan Şehitleri Halk Savaşını Büyütmenin Çağrısıdır: Bu Çağrıya Bedel Ödeyerek, Bedel Ödeterek Yanıt Olacağız!”
TKP/ML Central Committee – Politburo: “Those who become the sun to the mornings so that no one woke up to the darkness!”…TİKKO Dersim Regional Commander Özgür and the Fighter Asmin are Immortal!

FAŞİZMİN SALDIRILARINA KARŞI SİLAHLI MÜCADELEYİ YÜKSELTELİM!

 

Halkımıza!

Bilindiği gibi son üç yıldır faşist Türk ordusu Türkiye Kürdistanı’nda gerilla güçlerine yönelik askeri operasyonlarını arttırmış, emperyalistlerin doğrudan ve açık desteğini de arkasına alarak elindeki tüm olanaklarla silahlı direniş odaklarını tasfiye etmeye girişmiştir. Devam eden bu süreçte HPG başta olmak üzere bölgede gerilla gücü bulunan birçok örgüt ağır kayıplar almıştır. Aynı süreçte Mercan, Deşt ve Aliboğaz alanlarında içlerinde kadro düzeyinde yoldaşların da bulunduğu 19 gerillamız şehit düşmüştür.

Elbette bir yandan örgütümüz de dahil olmak üzere gerilla güçleri düşmanın bu saldırıları karşısında ağır kayıplar alırken öte yandan her türlü olanaksızlığa rağmen direniş de tüm kararlılığıyla devam etmiş ve etmektedir. Bu direniş sürecinde düşman yüzlerce operasyondan eli boş dönmüş, yine bu operasyonlarda ağır kayıplar almıştır. ‘Bitirdik, bitiriyoruz’ haykırışlarının devletin en üst kademelerinden bu kadar yüksek sesle dillendirilmesinin nedeni söz konusu direnişin ve aldıkları ağır kayıpların boğuntuya getirilmesi, gerçeğin emekçi halktan gizlenmek istenmesidir.

TC devletinin faşist saldırganlığına karşı direniş alanlarından biri de Aliboğazıdır. Aliboğaz gerillanın ‘girilemez’ diye propaganda yaptığı bir alan olmaktan ziyade, bizzat düşmanın kendisinin ‘girilmesi zor’ diye itiraflarda bulunduğu bir alandır. Bunun nedeni açıktır. Uzun yıllara varan savaş sürecinde TKP/ML-TiKKO ve PKK gerillaları onlarca şehit vermesine rağmen bu alanı düşmana dar etmiş, onlarca operasyonu karşı hamlelerle boşa çıkarmıştır. Çiğdem ve Nergiz yoldaşların şehit düştüğü 23 Nisan operasyonundan sonra düşmanın zafer kutlamaları yapmasının bir nedeni de budur.

DİRENİŞ GERİLLA EYLEMLERİYLE SÜRÜYOR!

Bilinmelidir ki Aliboğaz’da direniş devam etmektedir. Hatırlanacağı gibi 12 yoldaşımızı kaybettiğimiz 24-28 Kasım operasyonunda gerilla güçlerimizin saldırısı sonucu 4 düşman askeri etkisiz hale getirilmişti. Yine 2017 Haziranında ise Aliboğaz’ın Bozan mıntıkasında operasyona çıkan düşman güçlerine iki ayrı noktada uzaktan kumandalı bombalarla saldırı düzenlenmiş ve toplamda 3 düşman askeri imha edilmişti. Devamında 2017 Eylül ayında yine Bozan mıntıkasında düşmanın bir gizli birliği gerillalarımızın önceden döşedikleri bir mayına basmıştır. Burada tespit edebildiğimiz 1 düşman askeri etkisiz hale getirilmiştir. Sonrasında etrafını rastgele tarayan düşman güçleri alanı terk etmek zorunda kalmıştır. 3 Nisan 2018’de Bozan mıntıkasına operasyon düzenleyen düşman güçleri yine gerillalarımızın hedefi olmuş, burada önceden döşenmiş olan bir mayın gerillalarımız tarafından uzaktan kumanda ile patlatılmış, burada tespit edebildiğimiz 2 düşman askeri imha edilmiştir. Sonrasında düşman bu saldırıda 2 uzman çavuşun yaralandığını açıklamıştır. Son olarak 23 Nisan operasyonunda şehit düşen yoldaşlarla girdiği çatışmadaki ölü ya da yaralıları bir yana gerilla güçlerimizin düşmanın olası geçiş noktalarına önceden döşediği iki mayın operasyon sırasında patlamış ancak burada düşmanın ölü ya da yaralılarının sayısı netleştirilememiştir.

Düşman, 2017 sonbaharından bugüne Aliboğaz alanına çok sayıda operasyon düzenlemiş, gerilla güçlerimiz 23 Nisan operasyonu dışında tüm operasyonları boşa çıkarmıştır. 23 Nisan operasyonu ise şehit yoldaşlarımızın direnişi ile karşılanmış, istediğini almanın kolay olmayacağı düşmana net bir şekilde gösterilmiştir.

Kayıplar vermek, darbeler yemek savaşın doğasında vardır. Halk Savaşı daha yüzlerce binlerce şehidin üzerinde yükselecektir. Ancak daha önce de belirttiğimiz gibi bu meselenin yalnızca bir yanıdır. Görülmesi gereken ve faşist TC devletinin itina ile saklamaya çalıştığı gerçeğin esas yanında ise güçler arasındaki büyük eşitsizliğe rağmen süren direniş bulunmaktadır. Düşman darbeleri TİKKO’yu çelikleştirmekten ve faşizme karşı öfkesi bilenen halkın bu direnişin saflarına katılmasından başka bir sonuç doğurmayacaktır!

 

TKP/ML Dersim Bölge Komutanlığı

MAYIS 2018