TKP/ML-TİKKO Parti Kadın Komitesi: Çiğdem ve Nergiz Yoldaşlar, Kadınlara Savaş Çağrısıdır!

HomeTürkçe

TKP/ML-TİKKO Parti Kadın Komitesi: Çiğdem ve Nergiz Yoldaşlar, Kadınlara Savaş Çağrısıdır!

23 Nisan 2018 tarihinde Faşist TC ordusunun Dersim/Aliboğaz’da başlattığı operasyonda düşmanla girdikleri çatışmada TİKKO Parti Kadın Komitesi üyeleri

TKP/ML KADIN KOMİTESİ: 164. YILINDA SELAM OLSUN 8 MART’IN KIZIL ŞİARINA! SELAM OLSUN 8 MART’I YARATAN VE YAŞATANLARA!
TKP/ML MK : Aliboğazı şehitleri; savaş andımız, kavga şiarımız, mücadele azmimizdir!
TKP/ML Zindanlar Genel Komitesi`nin Kaypakkaya Anma Gecelerine Mesajı

23 Nisan 2018 tarihinde Faşist TC ordusunun Dersim/Aliboğaz’da başlattığı operasyonda düşmanla girdikleri çatışmada TİKKO Parti Kadın Komitesi üyeleri Çiğdem (Hasret Tanrıverdi) ve Nergiz (Gül Kaya) yoldaşlar şehit düştü. Düşmanın teknik gücü, her türlü silahı, bombası ve dört taburluk askeri gücü karşısında bir inancın yüceliği ile ilk onlar ses verdi ve ilk onlar göğüsledi ipi… Düşmanın kendi söylemi ile “göğüs göğse çarpıştı” TİKKO’nun kadın savaşçıları ve bir kez daha ölümü güzelleştirdi ölenler… Bir kez daha tanıklık etti Aliboğazı, Partizanların direnişine… Bir kez daha TİKKO gerillalarının silah ve slogan sesleri yankılandı Dersim dağlarında…

Tutuklamalar, gözaltılar, işkenceler, yargısız infazlar gibi her türden hak gaspı ve saldırılarla emekçi halkı ezmeyi, sindirmeyi amaçlayan faşist TC devleti, gerilla alanlarına yönelik saldırılarını da her türlü tekniği kullanarak sürdürüyor. Ancak zulmün en koyu olduğu yerde zulme karşı isyan ve saldırganlığın karşısına çıkan her türlü direniş, halkın kurtuluş mücadelesine güç katıyor. Çiğdem ve Nergiz yoldaşların her türlü donanıma sahip faşist Türk ordusu karşısındaki direnişi de halkın umudunu eyleme dönüştürmenin adı oldu.

Çiğdem ve Nergiz yoldaşlar gerilla alanında kadınların aktifleşmesi, komutanlaşması, partileşmesi mücadelesinin öncülerindendi. Alanda partimize bağlı olarak kurulan Kadın Komitesi üyesi olan yoldaşlar, kadının özgürleşmesinin mücadele etmekten geçtiğini kendi yaşamlarıyla kanıtladılar. Halk ordusu içindeki kadın yoldaşların partileşmesi mücadelesini yürüttüler. Onlar sistem tarafından köleleştirilen, sesi kısılan, ezilenin ezileni olan kadınların sesini taşıdılar bütün alanlara ve düşmanla çarpışırken haykırdıkları sloganlar, bütün ezilen emekçi kadınlara savaş çağrısı oldu…

Her iki yoldaş da yürüyüşlerine çocuk denecek yaşta başladı. Genç devrimci kadın olarak, sistemin kendilerine yükledikleri rolleri reddederek parçaladılar zincirlerini ve özgürlüğün yollarını adımlamaya başladılar. Bu yürüyüşte birçok görev ve sorumluluk alan Çiğdem ve Nergiz yoldaşlar yerine getirdikleri her görevde daha da ilerlediler ve yolları Dersim dağlarında birleşti. Mücadelelerini artık TİKKO gerillası olarak büyüttüler.

Çiğdem yoldaş, Beşler’den sonra yapılan çağrıya ilk yanıt olanlardandı. Gerillada coşkusu, heyecanı, inancı, yoldaşlara ve halkına bağlılığı ile kısa zamanda öne çıktı. Ve bu mücadele içinde komutanlaştı. Her iki yoldaş da kadın yoldaşların savaşa katılımlarının gelişmesine öncülük etti.

Onlar Meral Yakar’dan Beşlere, Beşler’den bugüne uzanan yürüyüşte kadının önderleşebileceğini kısa yaşam pratikleri ile kanıtladılar. Baharı, Partimizin kuruluşunu direnişleriyle karşılayan Çiğdem ve Nergiz yoldaşlara sözümüz var. 46 yıllık pratiğimizin de tanıklık ettiği gibi yürüyüşünüz yarım, savaştığınız mevziler boş kalmayacak!

Bütün emekçi kadınlar, Çiğdem ve Nergiz yoldaşların savaş çağrısına kulak vermeli kadının kurtuluş mücadelesine katılmalıdır.

TKP/ML-TİKKO Parti Kadın Komitesi

Mayıs 2018