TKP/ML: NEWROZ ATEŞİ TÜM EZİLENLERE İSYAN ÇAĞRISIDIR!

HomeTürkçe

TKP/ML: NEWROZ ATEŞİ TÜM EZİLENLERE İSYAN ÇAĞRISIDIR!

NEWROZ ATEŞİ TÜM EZİLENLERE İSYAN ÇAĞRISIDIR!Newroz geçmişin isyancı mirası, bugünü kazanmanın devrimci duruşu ve geleceği kuşatmanın referans bas

Beşlerin Aliboğazı’ndaki cenaze töreni – video
KKE(ml) – TKP/ML ortak 1 MAYIS açıklaması
KİMYASAL SİLAH, SURİYE SALDIRISI VE ABD EMPERYALİZMİNİN İMAJ TAZELEMESİ!

NEWROZ ATEŞİ TÜM EZİLENLERE İSYAN ÇAĞRISIDIR!

Newroz geçmişin isyancı mirası, bugünü kazanmanın devrimci duruşu ve geleceği kuşatmanın referans basamağıdır. Ezilenler kendi geçmiş mücadeleci miraslarını, içinden geçtiği dönemde yaşanan haksızlıklara karşı devrimci bir basamak olarak kullanmayı ustaca başarır. Bu mücadele mirasının üzerinden binlerce, yüzlerce yıl geçmiş olsa bile tarihsel bellek olarak onu yaşamında silmez, kıskançlıkla korur ve onun ruhunu benliğinde yaşatır.

Newroz’da böylesi bir tarihsel rol oynamaktadır. Newroz sadece baharın müjdecisi değildir ya da bir geleneksel bayram. Newroz kendini yenilemenin, olanı kabul etmemenin ve değişimin dinamiğini simgeler. Newroz özellikle başta Kürtler ve Ortadoğu halkları için haksızlığa, zulme ve yok saymaya karşı ezilenlerin bir başkaldırı günüdür.

Demirci Kawa’nın gaddar Dehak’a karşı isyanından ve yaktığı ateşle yaptığı çağrıdan ilham alan özel ve anlamlı bir ruhu vardır Newroz’un. Kürt Ulusal Özgürlük mücadelesi olanı kabul etmeyen kalkışmasını, isyanını bu anlamlı günle kaynaştırmıştır. Geleneksel olarak gizli saklı kutladığı, yok sayılmış inkar edilmiş ulusal kimliğinin parçası olan Newroz’u faşist diktatörlüğe karşı ezilenlerin bir kılıcına çevirmiştir. Bu kılıç her Newroz kutlamasında Kürt halkının kanı ve canıyla, azmi ve kararlılığıyla, kazanımları ve ileri sıçramasıyla daha da keskinleşmiş, parlamış ve zalime karşı yıkıcı bir güce dönüşmüştür.

Newroz Kürt ulusunun mücadelesinin yarattığı isyan ve kazanımlarla sadece artık onlara mal olmaktan çıkmıştır. Newroz geleneksel bir bayram ve kutlama olma misyonunu çoktan aşmıştır. Newroz artık ezilenlerin mücadelesinin hem bir ilham kaynağı olmuştur, hemde onların ortak mirasının bir parçası.

Bugün Faşist diktatörlük yeni bir Newroz ruhunu kuşanmanın zorunluluğunu ezilenlere dayatmaktadır. OHAL uygulamasıyla ezilen halk kesimlerini nefessiz bırakan bir saldırı kampanyası sürdürmektedir. Yine en çok Kürt ulusunun özgürlük mücadelesi bu saldırıdan nasibini almaktadır. Çocuk yaşlı, kadın erkek demeksizin ölüm çemberine alınmıştır. Bu ölüm çeberi Sadece T.Kürdistanında değil Rojava’da da söz konusudur. Kürt ulusal kimliği kendi coğrafyasın da, Kürt ulusal önderliği ise İmralı’da yine ağır baskı ve tecrit altındadır. Ve bir kez daha isyan bayrağını daha güçlü dalgalandırma, yükseklere taşıma imkan ve olanakları kendisini mayalamaktadır.

Tüm devrim güçleri, demokratik muhalefet faşist diktatörlüğün en koyu karanlığında boğulmaya çalışılıyor. En ufak muhalefet sokakta, mecliste, seçimlerle ya da örgütlenmeleriyle ya zindanlara atılmakta ya da tümüyle kapatılmaktadır.

Faşizm tüm ezilen halkı “ya faşizmin yanındasındır ya da düşmanımsındır” noktasında saflaştırmaktadır. Bu iklimde Başkanlık referandumu ile ezilenleri fiilen uyguladığı ve sonuç ne çıkarsa çıksın uygulayacağı bir sandık oyunu ile taktığı “demokrasi” maskesine ortak etmeye çalışmaktadır.

Tamda bu referandumun öngününde tarihsel bir Newroz gerçekleşecektir. Ve bir kez daha tüm saldırılara, kop koyu karanlığa mahkum edilmeye karşı Newroz ateşi yakma zamanıdır. Newroz ateşi bir kez daha var olana karşı ezilenlerin mücadelesini ısıtacak, sokakları, dağbaşlarını, meydanları doldurarak isyana çağıran bir çıkış olmalıdır.

Newroz ateşi tamda sandıkların yeniden bir kandırmaca olarak ezilen halk yığınlarının önüne getirildiği bu dönemde bu ateşi KÖRÜKLEYEN, YÜKSELTEN semboller olarak kullanılmalıdır. Newroz ateşinde sandıklar yakılmalı, yok sayılmalı ve sandığa değil kavgaya çağrı sembolü olmalıdır.

Kan uykusundan uyanmanın, daha güçlü bir mücadeleye tutuşmanın, dağbaşlarına yüzümüzü dönmenin, meydanları zapt etmenin güçlü çıkışına dönüştürülmelidir NEWROZ.

NEWROZ isyan ateşidir, İsyan ateşini büyütelim!

Newroz piroz be!

Yaşasın Kürt Ulusunun Özgürce Ayrılma Hakkı!

Kahrolsun Faşist Diktatörlük!

Yaşasın Halk Savaşı!

 

TKP/ML – MERKEZ KOMİTESİ

MART 2017

 

NEWROZ 2017 PDF