TMLGB-MK: Şan Olsun Savaşan, Öğrenen ve İlerleyen Komünist Önder Nubar’a! Selam Olsun Savaşı Cüretle Büyüten Rosa’ya!

HomeTürkçeGenel

TMLGB-MK: Şan Olsun Savaşan, Öğrenen ve İlerleyen Komünist Önder Nubar’a! Selam Olsun Savaşı Cüretle Büyüten Rosa’ya!

6-9 Eylül tarihlerinde faşist TC ordusunun Dersim’de başlattığı ve esasta halk ordumuz TİKKO’yu hedefleyen operasyon kapsamında Ovacık’a bağlı Büy

TKP/ML Militanlarından, Dersim Şehitleri Anısına Bombalı Pankart
TKP/ML-MERKEZ KOMİTE AÇIKLAMASI: NUBAR KARARLILIĞI VE ROSA TUTKUSUNA ŞAN VE ŞEREF OLSUN! KOMÜNİST ÖNDER NUBAR YOLDAŞ ÖLÜMSÜZDÜR!
TKP/ML MK-SB: “KİMSE KARANLIĞA UYANMASIN DİYE SABAHLARA GÜNEŞ OLANLAR!..” TİKKO DERSİM BÖLGE KOMUTANIMIZ ÖZGÜR İLE SAVAŞÇIMIZ ASMİN ÖLÜMSÜZDÜR!
PARTİ-GENÇLİK

PARTİ-GENÇLİK

6-9 Eylül tarihlerinde faşist TC ordusunun Dersim’de başlattığı ve esasta halk ordumuz TİKKO’yu hedefleyen operasyon kapsamında Ovacık’a bağlı Büyükköy bölgesinde büyük bir bombardıman gerçekleştirilmiştir. Geniş bir alana yayılan operasyon kapsamında köyler boşaltılmış bine yakın askeri bir güçle bölge kuşatmaya alınmıştır. Faşist TC’nin İHA’sından SİHA’sına ve savaş uçaklarına kadar tüm tekniği kullanarak bu bölgeyi 3 gün boyunca bombardıman altına almasının nedeni TİKKO korkusudur. Bu operasyon sonucunu, bizzat faşist TC’nin İçişleri Bakanı S. Soylu açıklamıştır. Söz konusu operasyonda partimizin Merkez Komite üyesi komünist önder Nubar (Erol Volkan İldem) ve halk savaşının genç, cüretli neferi Rosa yoldaşımız (Fadime Çakıl) şehit düşmüştür.

Nubar ve Rosa yoldaşlar, insanlığın kurtuluşu mücadelesinde “zorun zorla yıkılacağı” kavrayışıyla hareket eden partimiz önderliğinde yürüyen halk savaşının ölümsüz siperleri olarak toprağa düştüler.  Ölümsüzleşen yoldaşlarımız proletaryanın iktidarı fethetme mücadelesinin ne ilk ne de son neferleri olacaktır. Partimizin yükseldiği zemin, savaş içerisinde ölümsüzleşen 4 Genel Sekreterimiz, onlarca kadromuz ve yüzlerce savaşçımızla güçlenmiş; savaşın savaş içerisinde büyütülmesi çizgisi ölümsüzleşenlerimizle süreklileşmiştir.

Komünist önder Nubar’ın ölümsüzleşmesiyle partimiz; en ileri mevzilerde konumlanmayı olağanlaştırmış yılmak bilmez bir militanını, kavgaya adanmış bir öncüsünü, tasfiyeciliğe karşı usanmaz bir politik savaşçısını ve halk savaşının usta bir öğretmenini fiziken yitirmiştir. Ama yoldaşımızın yürüttüğü mücadele, dorukları fethetme bilinci, idealleri devrime, partimize, komsomolumuza ve yoldaşlarımıza güç katmaya devam edecektir.

Önder yoldaşımız Nubar yaşamı ve mücadelesinin her anından öğrenmeyi ve bilincini kuşanmayı bizlere görev olarak devretmiştir. 29 Eylül 1982’de İstanbul’da doğan Nubar yoldaş Sivaslı emekçi bir ailenin çocuğu olarak lise yıllarında gençlik örgütümüz TMLGB çalışmalarında yer almıştır. Komsomolun Halil’i olarak atıldığı mücadelede hızla militanlığı, kararlılığı, derin kavrayışı ve hamleci yönleriyle öne çıkmıştır. Onun bu yapısı mücadele yaşamı boyunca sürdürdüğü özellikleri arasındadır. Legal direniş ve eylemliklerden militan eylemlere devreden gelişimi ile molofları düşmana yöneltmekten sakınmayan bir Halil’i ortaya çıkarmıştır. Örgütlü mücadeleye katıldığı süreden kısa süre sonra TMLGB üyesi olmuştur. Üye olduğu dönemde komsomolun sekter çizgisinin yerine yeni çizginin inşa edilmesinde kurucu irade ile yer almış ve önderlik kurmaylığını yapmıştır. Komsomolumuzun ilkeleri üzerinden yeniden inşa edilmesinde ve geliştirilmesinde önemli görevler üstlenmiştir. 2001 yılında komsomolumuza dönük bir operasyonda tutuklanmıştır. Söz konusu operasyon; polisin kimlik kontrolü sonrası silahının kamulaştırılması ve çatışma çıkmasıyla başlamıştır. Halil yoldaş burada geride kalan yoldaşını almak için geri dönerken yakalanmıştır. Onun bu fedakarlığı ve yoldaşlarına bağlılığı tüm mücadele yaşamı boyunca devam etmiştir. F Tipi saldırısına karşı parıldayan siperlerde başlayan Ölüm Orucu direnişinde yer almış, 248 gün bu direnişini sürdürmüştür. Tahliye olmasından sonra hızla illegal faaliyete Komsomol tarafından çekilmiştir. Bu aynı zamanda Halil yoldaşın TMLGB-MK’ya atandığı süreçtir. 2004 yılında partimizin üyesi olmuş ve TMLGB’de T. Kürdistanı Bölge Komitesi, Çukurova Bölge Komitesi ve Ankara İl Komitesi gibi bir dizi sorumluluk üstlenmiştir. TMLGB 2. Kongresi’nin örgütlenmesinde etkin bir rolü olmuş ve bu kongrede yeniden Merkez Komite üyeliğine seçilmiştir. Yine bir Nisan ayında yıl 2006’yı gösterirken TMLGB’ye yönelik merkezi operasyonda gözaltına alınıp ve tutuklanmıştır. 2009 yılında tahliye olmuş ve üç yıllık zindan sürecini partimize ve mücadeleye yakışır nitelikte geçirmiştir. Tahliye olduğu yıl ise partimizin gerillada konumlandırmasına tereddütsüz olumlu yanıt vermiştir.

Nubar yoldaş 2015-2016 yılında parti içinde Merkez Komitesi’nin yeniden şekillendirilmesi tartışmasında parti iradesi ile Merkez Komitesi’ne getirilmiştir. 2019 Partinin 1. Kongresi’nde de yine oybirliği ile Merkez Komitesi Üyesi olarak seçilmeyi başarmıştır. Onun Komsomol militanlığından savaş kurmaylığına uzanan mücadelesi her bir komsomolcunun öğrenmesi gereken bir süreçtir.

Aynı operasyonda ölümsüzleşen halk savaşının genç komutanı Fadime Çakıl (Rosa) yoldaş kısa ömrüne sığdırdığı büyük bir mücadele yaşamı ve tutkusuyla düşerken bizlere öğretmeye devam etmektedir. 5 Mart 1996’da Mazgirt’te doğan yoldaş Komsomolumuzun lise faaliyeti kapsamında 2012 yılında örgütlenmiştir. Beşlerden boşalan mevzileri doldurma hamlesiyle gerillaya katılmış ve dağların Rosa’sı olarak mücadeleyi en ileri mevzilerde sürdürmüştür.

Yoldaşlar, Emekçi Halkımız, Gençler;

 Komsomolun Halil’i Nubar yoldaşın bize bıraktığı miras her türden tasfiyeciliğe karşı komünist çizginin korunması, geliştirilmesi ve ilerletilmesi olmuştur.

Nubar yoldaş; biz genç komünistlere yorulmak nedir bilmeksizin komsomolun militan çizgisinin geliştirilmesini, büyütülmesini ve ilerletilmesini pratiği ile öğretmiştir.

Nubar yoldaş; komsomol saflarında partinin öğrencisi olarak kendini geliştirmiş, partiyle bütünleşmeyi başardığı oranda komsomolun sorunlarına daha net müdahale etmiştir. Bize partimizin genç öğrencileri olarak kalmayı değil, onunla bütünleşerek büyümeyi öğretmiştir.

Nubar yoldaş, kavgaya çocuk denecek yaşta başlamış, genç komünist saflarda gelişmiş ve partimizin saflarında büyümüştür. Onun büyük bir emekle yürüdüğü halk gençliğinin mücadelesini büyütme kavgası, halk savaşını büyütme kavgasıyla taçlanmış, Dersim dağlarında 11 yıllık mücadelenin her anına verdiği emekle bayraklaşmıştır.

Şimdi o bayrak biz genç komünistlerin elinde, Nubar kararlılığı, Rosa cesareti, inancı, umudu ile taşınmaktadır.

Nubar ve Rosa yoldaşın talimatıdır:

Komsomol saflarından Dersim dağlarına uzanan mücadelede onlarca genç komünist boşalan mevzileri doldurma bilinciyle yol aldı. Şimdi boşalan mevzilerin ağırlığının bilincindeyiz. Bu boşluğun doldurulması için daha hızlı koşmaya, daha soluksuz yol almaya, hızla büyümeye kilitlenmek zorundayız. Boşalan mevziler talimatı anlayan, çağrıyı duyan biz genç komünistler tarafından doldurulacaktır. Buna hiç kimsenin tereddütü ve şüphesi olmasın. Çünkü talimat anlaşılmış an’ın görevi savaşmak, komutanlaşmak, önderleşmek olarak belirlenmiştir. Yoldaşlarımızın talimatı budur, bu talimat yerine getirilecektir.

 

Komünist Önder Nubar (Erol Volkan İldem) Yoldaş Ölümsüzdür!

Rosa (Fadime Çakıl) Yoldaş Ölümsüzdür!

Rosa Gibi Cüreti Kuşanacak, Nubar Gibi Önderleşmeyi Öğreneceğiz!

Yaşasın Halk Savaşı!

Savaş, Öğren, İlerle! Gücümüz TMLGB!

 Yaşasın Partimiz TKP/ML, Önderliğindeki TİKKO, TMLGB!

 

 TMLGB-MK

Eylül 2020

COMMENTS