TKP/ML-MK: YUNANİSTAN KOMÜNİST PARTİSİ (marksist-leninist)’İN GENEL SEKRETERİ ANDREAS VOYATZOGLOU ÖLÜMSÜZLEŞTİ!

HomeTürkçe

TKP/ML-MK: YUNANİSTAN KOMÜNİST PARTİSİ (marksist-leninist)’İN GENEL SEKRETERİ ANDREAS VOYATZOGLOU ÖLÜMSÜZLEŞTİ!

Kardeş partimiz YKP(m-l) ve enternasyonal proletarya, 18 Ekim 2022’de acı bir kayıp yaşadı. YKP(m-l)’nin 2010’dan bu yana Genel Sekreterliği'ni yürüte

TKP/ML Militanları Molotoflarla Yol Kesti
TKP/ML-MK : Kuruluşumuzun 45. yılında; Marksist-Leninist-Maoist İdeolojinin Sarsılmaz Kalesine Şan Olsun!
TKP/ML 1. KONGRE BELGELERİ (PDF)

Kardeş partimiz YKP(m-l) ve enternasyonal proletarya, 18 Ekim 2022’de acı bir kayıp yaşadı. YKP(m-l)’nin 2010’dan bu yana Genel Sekreterliği’ni yürüten ANDREAS VOYATZOGLOU, 2000 yılında yakalandığı ve yendiği kanser hastalığına 2 yıl önce yeniden yakalandı ve ölümsüzler kervanına katıldı.

1955 yılında doğan Andreas yoldaş, genç yaştan itibaren devrimci mücadeleye komünist saflarda dahil oldu. Albaylar cuntasının yıkılmasına yol açan 17 Kasım 1973 ayaklanmasında yerini alan Andreas yoldaş, üniversite yıllarında bir gençlik önderi olarak öne çıktı. 1981’de YKP(m-l) 2. Kongresi’nde partiyi tasfiye etmeye çalışan hizbe karşı yoldaşlarıyla birlikte etkin bir mücadele içinde oldu. Oluşan parti tasfiyeciliğine karşı, YKP(m-l)’nin yeniden inşa edilme sürecinde tarihsel rolünü oynayarak, 1983 yılında gerçekleşen 2. Konferans’ta Merkez Komitesi’ne seçildi. Bu tarihten itibaren Yunanistan proletaryasının kızıl bayrağını dalgalandırmada öne çıkan, etkin ve yönlendirici bir kadro oldu.

Stalin ve daha sonra Mao yoldaşın ölümüyle birlikte, sosyalizmden geri dönüşlerle ortaya çıkan revizyonist saldırılara karşı Enternasyonal Proletarya’nın Yunanistan’daki bayrağını yılmadan, usanmadan ve kararlılıkla dalgalandırma mücadelesinde bir adım geri atmayan bir konumlanış içinde oldu. Emperyalist-kapitalist sistemin zafer çığlıkları attığı, “devrim ve sosyalizmin artık öldüğünü” ilan ettiği, sınıf mücadelesinin dünya ölçeğinde geriye çekildiği uzun dönemler boyunca partisi ve Andreas yoldaş, proletaryanın kurtuluş davasını sürdürmekte tereddüt etmedi.  2010 yılından itibaren ise devrim, sosyalizm ve komünizm mücadelesinde partisine yön veren, kumanda eden Genel Sekreterlik görevini omuzladı. Son nefesine kadar partinin en üst düzeyde yüklediği sorumluluğu yerine getirdi.

Andreas yoldaş önderliğindeki YKP(m-l)’nin, enternasyonalizm temelindeki yaklaşımını, dayanışma ve sahiplenişini partimiz TKP/ML çok yakından bilmektedir. 2015 yılında Almanya merkezli partimize yönelik uluslararası operasyonda, Andreas yoldaş önderliğinde YKP(m-l) güçlü sahiplenişi ve etkin yürütülen kampanya ile proleter enternasyonalizminin öğretici bir örneğini sergilemiştir. Yine Partimizde 2017’de ortaya çıkan sağ tasfiyeciliği çok yönlü olarak incelemiş, değerlendirmeye tabi tutmuş ve nihayet sağ tasfiyeci hizipçiliğe karşı YKP(m-l)’nin net tutum almasına önderlik etmiştir. Andreas yoldaş, partimiz ile YKP(m-l) arasındaki tarihsel kardeşlik ilişkilerini, genel sekreterliği döneminde sürdürmüş ve derinleştirmiştir. Andreas yoldaş, aynı zamanda partimiz için özel bir anlama, öneme sahiptir.

Partimiz, kardeş parti YKP(m-l) ve Enternasyonal Proletarya’nın davası için çok önemli bir ismi kaybetmenin üzüntüsü içindedir. Andreas yoldaşın bir ömür adadığı, işçi sınıfının ve halkın kurtuluş yolu olan Devrim mücadelesinin Komünizmle taçlanacak güzergahında ısrarlı, kararlı yürüyüşümüz ile onun idealine varacağız. Onun anılarını, mücadelesini, kararlılığını ve tarihsel sorumlulukları karşısında tereddütsüz duruşunu selamlıyor ve sahipleniyoruz. İdeallari kızıl güzergahımızda yaşayacak.

 

  • Andreas Yoldaş Ölümsüzdür!
  • Yaşasın Proletarya Enternasyonalizmi!
  • Yaşasın YKP(m-l)!
  • Yaşasın Partimiz TKP/ML, önderliğindeki TİKKO, TMLGB!

TKP/ML-MK

(Türkiye Komünist Partisi/Marksist-Leninist – Merkez Komite)

19 Ekim 2022

COMMENTS