Beşlerin Aliboğazı’ndaki cenaze töreni – video

HomeTürkçe

Beşlerin Aliboğazı’ndaki cenaze töreni – video

02 Şubat 2011'de "Kalbimize saplandı beş bıçak, kalbimiz daha güçlü çarpacak!”2 Şubat 2011'de Dersim Aliboğazı'nda TKP/ML TİĶKO Çiğdem Yılmaz-

Déclaration du Comité Central – Bureau Politique du TKP/ML – « Ceux qui deviennent le soleil aux matins pour que personne ne se réveille dans l’obscurité! »… Les combattants de la TİKKO, Commandant régional de Dersim, Özgür et Combattante Asmin sont immortels!
TKP/ML MK-SB: “PARTİMİZİN 1.KONGRE ÇİZGİSİNDE SEBAT EDEN NUBAR VE ROSA YOLDAŞLARA”
Komünist Önder Süleyman Cihan ile ilgili belgeler

02 Şubat 2011’de “Kalbimize saplandı beş bıçak, kalbimiz daha güçlü çarpacak!”

2 Şubat 2011’de Dersim Aliboğazı’nda TKP/ML TİĶKO Çiğdem Yılmaz-Ferdi Karacan Eğitim ve Üslenim Kampı’nın Kadınlar Mangası’nda yaşanan göçük nedeniyle TKP/ML Merkez Komite Üyesi ve Dersim Bölge Siyasi Komiseri Sefagül Kesgin (Eylem), Dersim Bölge Komutanı Nurşen Arslan (Emel), Birim Komutanları Gülizar Özkan (Özlem), Fatma Acar (Dilek) ve TİĶKO Savaşçısı Derya Aras (Sevda) yoldaşlar, ölümsüzleşmiştir.

Zorlu doğa koşullarına karşı da savaşmak zorunda kalan TKP/ML TİĶKO gerillaları, Beş kadın yoldaşımızın cenazelerini, 24 Mayıs 2014’te yaptıkları bir törenle ailelerine teslim etmiştir. Acıların en ağırıyla yüzleşmek zorunda kalan yoldaşlarımız, kendi elleriyle toprağa verdikleri yoldaşlarını, yine büyük bir özenle kendi elleriyle çıkarıp, en değerli varlıkları olan yoldaşlarıyla vedalaşmış, aileleri ve yoldaşlarının şahsında bir kez daha kavga yeminlerini tazelemişlerdir.

Her biri savaşın en aktif öznesi olan yoldaşlarımız kadının kurtuluş mücadelesinde önderleşmenin komutanlaşmanın partileşmenin adı olmuştur. Ardıllarına bıraktıkları mücadele geleneği burjuva feodal sisteme, erkek egemen ideolojiye karşı yürüttüğümüz komünist kadın mücadelemizde en güçlü silahımız olarak kararlılık ve cesaretimizi artırmıştır. Türkiye devrim tarihimizde Meral’den Beşler’e uzanan MÜCADELEMİZ, devrimin şanlı bayrağını daha yükseklere taşıyan Zilan, Özlem, Ekin ile sürmüş, Çiğdem ve Nergiz’le daha da büyümüştür.

Ölüm yıldönümlerinde Beş kadın yoldaşımızı saygıyla anıyor, düşlerini gerçeğe dönüştürmek için bir kez daha söz veriyoruz.

“ÖZLEM VE SEVDALARINI NAMLUYA SÜRECEK, EMEL VE DİLEKLERİNİ EYLEM’E DÖNÜŞTÜRECEĞİZ!”