ENTERNASYONAL AÇIKLAMA: “Halklara Karşı İşlenen Bu Yeni Suçu Mahkum Edelim ! Emperyalistler Ukrayna’dan Defolun!”

HomeTürkçe

ENTERNASYONAL AÇIKLAMA: “Halklara Karşı İşlenen Bu Yeni Suçu Mahkum Edelim ! Emperyalistler Ukrayna’dan Defolun!”

Ukrayna halkının trajedisi, 24 Şubat’ta Rusya’nın emperyalist işgaliyle birlikte yoğunlaşmaya devam ediyor. Bu halk yıllardır süren Amerikan ve Rus em

Avrupa’da Devrim ve Komünizm Şehitleri Anıldı! Şehitlerimiz, Kararlılığımızın Can Damarı ve Eşsiz Simgesidir!
Dersim TKP/ML Milisleri : İddiası Devrim Olmayanlar Tükenmeye Mahkumdur!
İKK Mayıs Özel Sayısı 131 Çıktı.

Ukrayna halkının trajedisi, 24 Şubat’ta Rusya’nın emperyalist işgaliyle birlikte yoğunlaşmaya devam ediyor. Bu halk yıllardır süren Amerikan ve Rus emperyalizmi arasındaki çatışmanın merkezinde bulunuyor. Bir yandan ABD (AB ile birlikte), Rusya’yı sıkıştırmak için Ukrayna’yı NATO’ya dahil etmeye çalışıyor. Öte yandan Rusya, böylesi bir gelişmenin, ABD ile arasındaki rekabette onu dezavantajlı bir konuma getireceğinin farkında. Rusya ordusunun işgal ve bombardıman saldırısını Donbas’ın bağımsızlığı için hayata geçirdiği bahanesi, halkların bağımsızlık ve kendi kaderini tayin hakkıyla örtüşmemektedir. Bu hamle, Maidan darbesi ve Batı’nın silahlı faşist neo-nazi gruplarını destekleyerek, Rusya’nın kuşatmasına karşı ülkeye müdahalede bulunmasının ardından geldi. Bu hamle, ABD’nin Zelensky kukla hükümeti üzerinden ülkeyi krize sürükleme politikasının bir sonucudur. Rusya’nın emperyalist işgali, emperyalist savaş tehdidini de beraberinde getirmiştir. Ukrayna’daki durum emperyalist rekabetin ve işçiler ile komünist hareketlerin, emperyalistlerin politikasına engel olma yetersizliğinin sonucudur. Bu çatışma, diğer halklarda olduğu gibi Ukrayna halkını da haksız ve gerici bir savaşın kurbanı haline getirmiştir. ABD, NATO ve AB emperyalistlerinin ve onları destekleyen kapitalist sınıfların döktüğü timsah gözyaşlarının savaş karşıtı hareketle hiçbir ilişkisi yoktur. Ülkeleri bombalayan ve halkları katledenlerin barış savunucusu kesilmeleri bir provokasyondur. Bugünün ihtiyacı, halkların ve devrimci komünist güçlerin bölgedeki emperyalist hedeflere engel olmalarıdır. Anti-emperyalist savaş karşıtı mücadeleyi yükseltmektir. Şu çok açık ki, anti-emperyalist güzergahta olmayan hiçbir hiçbir halk hareketi, haksız savaşlara ve akıtılan kana engel olamaz. Her ülkede savaş karşıtı anti-emperyalist eylemlerin örgütlenmesi yakıcı bir ihtiyaçtır. Bu eylemlerde haksız savaşın mahkum edilmesinin yanı sıra, ülkelerin emperyalistlere teçhizat ve askeri üs yardımında bulunmamaları için de çağrı yapılmalıdır. Ukrayna halkına karşı işlenen bu suça ortak olunmamasını haykırmalıyız. Bu mücadele, emperyalist müdahaleleri destekleyen yerel kapitalist sınıflara olduğu kadar, emperyalizme karşı da bir mücadeledir. Bu mücadele, Ukrayna halkıyla dayanışma içerisinde olan enternasyonalist bir mücadeledir.

ABD-NATO-Rusya Ukrayna’dan Defolun!

Rusya ve Ukrayna Halklarının Dostluğunu ve Dayanışmasını Savunalım!

Ukrayna Halkıyla Dayanışmaya !

Emperyalist Savaşa Karşı Bütün Halkların Ortak Mücadelesi İçin Emperyalistlerin İşini Kolaylaştırmaya, Haksız Savaşlara Desteğe Hayır !

  • KKE(m-l) –  Yunanistan Komünist Partisi (Marksist-Leninist)
  • TKP/ML  –  Türkiye Komünist Partisi/Marksist-Leninist
  • MCP     – Maoist Komünist Parti  (İspanya)
  • CPA(ML) – Avustralya Komünist Partisi (Marksist-Leninist)

Mart 2022

COMMENTS