YKP(m-l) : ANDREAS VOYATZOGLOU YOLDAŞIMIZ ÖLÜMSÜZLEŞTİ!

HomeGenel

YKP(m-l) : ANDREAS VOYATZOGLOU YOLDAŞIMIZ ÖLÜMSÜZLEŞTİ!

Bugün, yoldaşımız, YKP(m-l)'nin 2010'dan beri Merkez Komitesi Sekreteri olan Andreas Voyatzoglou'nun ölümsüzleştiğini büyük bir acıyla duyuruyoruz. An

Comitato Centrale TKP/ML-Politburo: “Sono Coloro che diventano il sole al mattino che fanno sì che nessuno si svegli nel buoi!”… Il comandante regionale Dersim del TİKKO Özgür e il combattente Asmin sono immortali!
TKP/ML MK-SB: “PARTİMİZİN 1.KONGRE ÇİZGİSİNDE SEBAT EDEN NUBAR VE ROSA YOLDAŞLARA”
Fransa’nın Reims Şehrinde Militanlar TKP/ML’nin 50. Mücadele Yılını Selamladı!

Bugün, yoldaşımız, YKP(m-l)’nin 2010’dan beri Merkez Komitesi Sekreteri olan Andreas Voyatzoglou’nun ölümsüzleştiğini büyük bir acıyla duyuruyoruz. Andreas yoldaşımız, yaklaşık bir buçuk yıldır kendisini tekrar vuran kanserle 2000’li yılların ardından ikinci kez mücadele etti ve cesurca savaşmasına rağmen yenildi.

1955 yılında Mısır, İskenderiye’de doğdu. Yaklaşık 8 yaşında Atina’ya geldi ve çok küçük yaşlardan itibaren komünist hareket için büyük ve önemli mücadelelerin yaşandığı bir dönemde devrimci komünist fikirlerle tanıştı, ilham aldı ve onlarla bağlantı kurdu. Bu fikirlerle Kasım 1973’te Atina’daki ayaklanmaya katıldı ve ertesi yıl Selanik’teki Kimya Mühendisliği bölümüne girdiğinde M-L hareketinin içinde yer aldı ve okulunda İÖSP’nin* başkanlığını üstlendi. 1977’de İÖSP’nin 1. Kongresi’nde Merkez Konseyi’ne seçildi ve aynı zamanda YKP(m-l)’de örgütlendi. Post-kolonyalizmin ilk ve sıcak yılları boyunca, tüm cephelerde ve konularda öncü tavrı ve eylemiyle Selanik’te bir cephe yöneticisi olarak ortaya çıktı. Mart 1981’de YKP(m-l)’nin 2. Kongresi’ne katıldı ve hakim olan hizip çizgisine karşı savaştı. Askerlik görevinden döndüğünde hemen YKP(m-l)’nin yeniden inşası davasına katıldı ve 1983’te yapılan İkinci Konferans’ta partinin Merkez Komitesine seçildi.

O zamandan bugüne kadar, onun yol gösterici düşünceleri, halk için, devrim için bir iz ve miras bırakmıştır. Ve bu düşünceler örgütün gidişatı için belirleyici olmuştur. 2010 yılında gerçekleşen 7. Konferans’ta, ilk kez seçildiği YKP(m-l) Merkez Komite Sekreterliği’nde, işçi sınıfının ve halkın çıkarları, mücadele ve bakış açısının yanıtlarını oluşturmak için yön belirlemiş ve hareket içindeki mücadelelere önderlik etmiştir. Bu militanlık ve öncü yol gösterici ruhla, ölümünden birkaç ay öncesine kadar aktif ve kararlı bir şekilde mücadele yürütmüştür.

Yoldaşımız Andreas, hayatı boyunca asi, militan ve öncü olmuştur. Örgütün, kitle mücadelesinin, hareketin oluşumu ve gelişimi için her aşamada var olan sınırlardan asla taviz vermemiştir. O her zaman bu sınırları değiştirmenin, kitlelerin mücadele ve devrimci potansiyelini genişletmenin koşullarını aramıştır. O, dürüst ve fırtınalı, ısrarcı ve kararlı, popüler ve yorulmak bilmeyen, rutinin düşmanı ve kendisi de bir canlılık ve güç kaynağı, herkes için bir itici güç, bir ilham ve görev kaynağı oldu. Örgütümüzün üyeleri ve yöneticileri için de böylesi bir önderdi. Kitlelerin hareketi ve mücadelesi için sonuçlar üreten, ortak eylem temelinde dostça ve istekli bir şekilde parlamento dışı sol örgütlerin üyeleri ve yöneticileri için ortak hareketi zorlayan bir yaklaşıma sahipti. Bu yüzden, hareketin daha geniş mücadele potansiyelinin takdirini ve saygısını kazanmıştı. Bunun yanında, tüm mücadele alanlarında militan katılımıyla sıradan insanların sevgisini ve takdirini kazandı. Aynı enerji ve kaygıyla hem TKP/ML ile hem de bölgedeki ve dünyadaki her militan-devrimci güçle dostane ilişkilerimizin gelişmesine rehberlik etti, ilgilendi ve destekledi. Uluslararası dayanışma davasını her zaman ön planda tuttu. Onun düşüncesi, her zaman dostluk, halkların ortak mücadelesi olmuştur.

Yoldaşımız Andreas’ın katkısı, tükenmez gücü ve potansiyeli, ölümüyle ilgili bir duyuruya sığamaz. Son aylarda sağlığının büyük ölçüde bozulduğunun gayet iyi farkında olmamıza rağmen, “pilot köpekbalığının uykuya dalması” bizim için inanılmaz! Halkımızın ve tüm halkların karşısında bulunduğu günümüz koşullarında, yoldaşımızın kaybı daha da acı verici hale geliyor çünkü. Andreas Voyatzoglou gibiler, inancını yitirmeyen ve yorulmak bilmeyen öncü devrimci komünistler, bu koşullara karşı mücadeleyi talep ediyor!

Bu nedenle, Andreas Voyatzoglou’yu ve onun halk davasına, zamanımızın gerektirdiği devrimci komünist hareketin kurulması için mücadele davasına yaptığı katkıyı onurlandırmak için her türlü nedenimiz var. Onun mirasından ilham alarak mücadelemizi daha kararlı bir şekilde sürdürmek için her türlü nedenimiz var.

Bu zor zaman boyunca her an mücadele eden ve yanında olan kızı Dimitra ile birlikte hayatının yoldaşı ve bizim de yoldaşımız Rena’ya en derin taziyelerimizi ve en derin desteğimizi sunarız.

Andreas Voyatzoglou yoldaşımızın cenazesinin tarihi, saati ve yerini en son duyurumuzla güncelleyeceğiz. **

 

Atina 18-10-2022

 

YKP(m-l) MERKEZ KOMİTESİ

 

* İÖSP (İlerici Öğrenci Sendika Partisi) Yunanistan’da bir öğrenci partisiydi. Yunanistan Marksist-Leninist Örgütü’nün (OMLE) bir cephe örgütüydü.

 

**Yoldaşımız Andreas Voyatzoglou’nun cenaze töreni, 22 Ekim Cumartesi günü saat 12.30’da Atina Agion Anargiron mezarlığında olacaktır.

COMMENTS