Yüzbinler Newroz`u “Mutlaka kazanacağız” şiarıyla kutladı!

HomeTürkçe

Yüzbinler Newroz`u “Mutlaka kazanacağız” şiarıyla kutladı!

Türkiye ve Türkiye Kürdistanı`nda  “Mutlaka kazanacağız” şiarıyla yapılan Newroz`larda, faşist devlet baskısı ve ablukasına rağmen yüzbinler sokağa çı

TKP/ML Militanları İsviçre’de, Katledilişinin 47. Yılında Komünist Önder İbrahim Kaypakkaya’yı Anma Eylemleri Devam Ediyor
POLEMİK: “TARAFSIZ” TARAFTARLIĞIN, İLKE VE ÇİZGİDEKİ SEFALETİ!
Batı Avrupa`da Kaypakkaya Yoldaş Kitlesel Şekilde Anılıyor !
Türkiye ve Türkiye Kürdistanı`nda  “Mutlaka kazanacağız” şiarıyla yapılan Newroz`larda, faşist devlet baskısı ve ablukasına rağmen yüzbinler sokağa çıktı, alanları doldurdu. Kitlesel kıpırdanışın yeniden başladığının emareleri Newroz`da hissedildi.


Gever’de Newroz’a polis saldırdı

Colemêrg’in (Hakkari) Gever (Yüksekova) ilçesinde 2016 yılında “sokağa çıkma” adı altındaki “yasak” sürecinde evleri ve mahalleleri devlet güçleri tarafından yakılıp yıkılan, gasp edilen, onlarca genci tanklardan yapılan bombardımanlarla katledilen halk, baskı ve saldırılara Newroz kutlamasının yapılacağı Yenistadyum alanını doldurarak cevap verdi.
Geverde yapılan Newroz kutlamasına  başta sadece 1 saatlik izin verildi. Sabahın erken saatlerinde tüm engelleme girişimlerine rağmen mahalle ve köylerden yola çıkan binlerce kişi, kutlamanın yapılacağı Newroz alanını doldurdu. Alan girişinde halkı durduran polis, bazı prosedürler tamamlanmadığı gerekçesiyle alana girişlere izin verilmeyeceğini söyledi. Polisler, karara tepki gösteren Gever halkının direnişinin ardından geri adım atarak, alanı açmak zorunda kaldı. Newroz alanına kadar 6 noktada Özel timlerin ve polislerin aramalar yaparak halka gözdağı vermesi dikkat çekti.

Sanatçı Pınar Aydınlar`ın da aralarında olduğu Newroz etkinliğinde sloganlar ve zılgıtlar eşliğinde halay çeken Gever halkına tahammül edemeyen özel harekat polisleri, gaz bombaları ve plastik mermilerle halka saldırdı. 10’u aşkın kişinin gözaltına alındğı saldırı sırasında çıkış noktasında bulunan kadınlar da, devlet güçleri tarafından darp edildi. Saldırı sırasında 3 kişi yaralandı.  Kadınların saçlarından çekerek tam bir zulüm uygulandı. Buna rağmen Newroza katılan halk kararlılılığını kaybetmedi. Devletin zulmüne karşı öfkesi daha da bilendi.

NEWROZ  İSTANBUL’DA COŞKUYLA KUTLANDI

İstanbul Newroz’u Kartal meydanında yapılan mitingle kutlandı. 11:00’da başlayan kutlamalara coşku hakimdi.

Miting öncesi polis terörü ve gözaltılar :

Miting için alana girişleri sırasında polis, HDP’li grubun pankartını gerekçe göstererek 4 kişiyi gözaltına aldı. Müdahale için giden Partizan okurlarını ve BDSP’lileri tehdit eden polis bir kadını darp etti. Polisin aramalar sırasında da sık sık provokatif davranışları gözlerden kaçmadı. Yoğun abluka ve zırhlı araçlarla kuşatılan miting programı 12’de başladı.

Tüm baskılara rağmen coşkulu kutlamalar
Halaylar ve türkülerle başlayan mitinge Partizan, YDG ve Yeni Demokrat Kadın da “Önderimiz İbrahim, İbrahim Kaypakkaya” “Gençler dağlara Partizanlara” “Faşizme isyan halka önder Partizan” sloganlarıyla alandaki yerlerini aldı.
Selahattin Demirtaş’ın ses kaydının dinletisiyle başlayan miting programı saygı duruşu ve “Çerxa Şoreşê” marşının okunmasıyla devam etti. Teptip Komitesi adına bir konuşma yapıldıktan sonra Özlem Gerçek sahnedeki yerini aldı ve coşkulu türküler eşliğinde halaylar çekildi. Kurumlar adına teker teker selamlama temsilciler tarafından yapıldı Partizan da gönderdiği bir mesajla “Dehaklara karşı Kawalaşan Kürt ulusunun Newroz’unu Partizanca kutluyoruz! Newroz piroz be!” dedi. Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ’ın ortak mektubunun okunduğu mitingin Newroz ateşi HDP İstanbul milletvekilleri Garo Paylan ve Filiz Kerestecioğlu’nun yanı sıra barış anneleriyle birlikte yakıldı.
Alandan notlar..
– Katılımın geçen yıllara göre daha düşük olurken coşkunun çok daha fazla olduğu gözlemlendi.

– İlerleyen saatlerde katılım sayısı da artarken referandum sürecine ve OHAL ile birlikte boyutlanan yoğun saldırılara dair konuşmalar yapıldı ve referandumda HDP olarak Hayır oyu kullanma çağrısında bulunuldu.

– Yöresel kıyafetleriyle alanda yerini alan kadınlar sık sık “Jin Jiyan Azadi” sloganı ve zılgıtlarıyla alandaki yerlerini aldılar.

Mitinge aralarında Partizan, Alınteri, Kaldıraç, ESP, BDSP, Mücadele Birliği, SODAP, SYKP, EMEP, Devrimci Parti, Devrimci Anarşist Faaliyet, Çağrı, Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi, Demokratik Alevi Derneği’nin olduğu çok sayıda kurum katıldı.

Tüm engellemelere rağmen onbinlerin katıldığı İstanbul Kartal Meydanı’ndan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın meclis grup toplantısında gerçekleştirdiği “Seni başkan yaptırmayacağız” konuşması platformdan dinletildi. Sloganların bir an olsun eksik olmadığı alanda sık sık “Selahattin Başkan onurumuzdur”, “Figen Yüksekdağ onurumuzdur” sloganları atıldı.

Platformdan rehin tutulan HDP’li 13 milletvekili, DBP’li belediye eş başkanları ve HDP ve DBP’li seçilmişlere selam gönderildi. Geçtiğimiz yıl özyönetim direnişlerinde yaşamını yitirenler selamlandı.

Ege Newroz’da zaferi haykırdı

Bu yıl “Mutlaka Kazanacağız” sloganı ile gerçekleştirilen Newroz’da İzmir, Manisa ve Muğla’da on binler alanları doldurdu.  Newroz etkinliği başlamadan önce yaşamını yitirenlerin anısına bir dakikalık saygı duruşuna gerçekleştirildi.

İzmir Gündoğdu Meydanı’nı dolduran on binler hep bir ağızdan direniş türkülerini seslendirerek Newroz halayına durdu. Newroz ateşinin yakılması ile başlayan program saygı duruşu ile devam etti. Programda ilk olarak konuşan Newroz Tertip Komitesi Başkanı ve  Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) İzmir il Eş Başkanı Süleyman Gündüz Kürtçe, Türkçe ve Zazaca halkı selamladı. Ardına  sahneye çıkan Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir İl eş başkanları Mahfuz Güleryüz ve Gülay Bilici HDP eş genel başkanları Selahattin Demirtaş ve FigeYüksekdağ’ın gönderdiği mesajı okudu.

Cizre Newroz’una katılan onbinler: Bijî berxwedana Cizîrê!

Sabahın erken saatlerinde başlayan renkli Cizre Newroz’u sanatçı Mem Ararat’ın ezgileriyle son buldu. Kutlamada konuşan HDP İstanbul Milletvekili Pervin Buldan, Cizre’ye yönelik saldırılara dikkat çekti. Mahalleleri yıkılan insanların hala ayakta olduğunu söyleyen Buldan, tüm saldırılara rağmen halkın hala Newroz direnişine sahip çıktığını vurguladı. Cizre başta olmak üzere bu coğrafyada çok büyük acıların yaşadığını ifade eden Buldan, “Halk acılara, saldırılara, katledilmelere rağmen bugün bu alanı doldurdu. Ayakta olmadıklarının mesajını net bir şekilde verdiler. Tıpkı devrimci Kawa gibi Dehaklar karşısında yenilmeyeceklerini bu alanda gösterdiler” diye konuştu.
Siyasette en acımasız politikaların sergilendiği, yıkımların, katliamların, tutuklamaların en yoğun yaşandığı dönemde Cizre halkının meydanları doldurmasının Ankara’ya büyük bir mesaj olduğunu söyleyen Buldan, Cizre’nin Mehmet Tunç’un deyimi ile asla diz çökmediğini, çökmeyeceğini ifade etti. Mehmet Tunçlara direniş sözü verdiklerini hatırlatan Buldan, Kürt halkının biat etmeyeceğini dile getirdi.

DİYARBAKIR           ( AMED )

Diyarbakır halkı büyük bir coşkuyla Newroz bayramını kutladı. Bugün 25 merkezde “Mutlaka kazanacağız” şiarıyla yapılan Newroz’un merkezi her yıl olduğu gibi Diyarbakır oldu. Engelleme girişimlerine ve yasaklara karşın yüzbinlerce kişi alanı  sarı kırmızı yeşile boyadı. Newroz’a basının ilgisi de yoğun oldu. 360 basın mensubu akredite oldu.

Önceki yıllara göre halkın Newroz alanına gelişi daha geç saatleri buldu. Polis alanda arama yapıldığı gerekçesiyle uzun süre insanları alana almazken, öğle saatlerinde Newroz Parkı alanı tümden doldu. Newroz’daki büyük coşku ateşin yakılmasıyla taçlandı. Alanın ortasındaki 20 ton odunun tutuşturulmasıyla “Bijî Newroz”, “PKK halktır halk burada”, “sloganları atıldı.

Miting devam ederken gençler platformdan Cizre’de katledilen Mehmet Tunç’un dev posterini astı.

HDK Eş Sözcüsü Onur Hamzaoğlu konuşmasında 2017 yılının Ekim Devrimi’nin 100. yılı olduğuna dikkat çekti.

Yüzbinlerin katıldığı Newroz kutlamasında  Sahne alan Grup Munzur`un seslendirdiği, “İsyan ateşiyiz biz “ marşı kitle tarafından büyük coşkuyla karşılandı. Kitlenin yoğun talebi üzerine Grup Munzur “İsyan ateşyiz biz”  marşını ikinci kez seslendirdi. Büyük yığınların isyan ve direniş potansiyelinin gözlemlendiği Amed Newroz`unda çoşku  hakimdi.