Hindistan: HKP(Maoist) Sukma Çatışmasında 12 Polisi saf dışı etti !

HomeTürkçe

Hindistan: HKP(Maoist) Sukma Çatışmasında 12 Polisi saf dışı etti !

HKP(Maoist) in 11 Mart Cumartesi, CRPF(Merkezi Polis Kuvvetleri)’nin Chatisgarh Sukma bölgesinde  yol açma çalışmasına düzenlediği pusuda, en az 12 ey

HİNDİSTAN’DA POLİTİK TUTSAKLARA ÖZGÜRLÜK VE İNSANSIZ HAVA ARAÇLARIYLA HALKA YÖNELİK KATLİAMLARA SON!
Kaypakkaya Yoldaşın Katledilişinin 45.Yılında Kolombiya’dan Mesaj
Maoist Komünist Partisi – Avusturya’nın Kaypakkaya Anma Gecelerine Mesajı

HKP(Maoist) in 11 Mart Cumartesi, CRPF(Merkezi Polis Kuvvetleri)’nin Chatisgarh Sukma bölgesinde  yol açma çalışmasına düzenlediği pusuda, en az 12 eyalet polisi saf dışı edildi.

Saldırı Maoistlerin çok etkin olduğu Sukma Kotacheru’da, Bheji Polis istasyonunun hemen yanında saat 09.00 civarında gerçekleşti. Maoistler, hayatını kaybeden polislere ait 10 silaha el koydu.

New Delhi’den bir CRPF yetkilisinin verdiği bilgiye göre “A/E 219 Tugayı pusuya düşürüldüğünde yol açma ve yolun güvenliğini sağlamakla görevliydi. Bu sırada olay yerine yerleştirilmiş bir patlayıcı maddeyle saldırı gerçekleştirildi”. Saldırıda ayrıca 3’ü ağır olmak üzere 5 polis de yaralandı.  Raipur’a getirilen yaralılar bir devlet hastanesine kaldırıldı. Durumu kritik olan yaralılardan biri daha ölerek, ölü sayısını 12’ye çıkardı.

Maoistler, silahların dışında 112 polisten oluşan CRPF ekibinin taşıdığı VHF radyo setlerine de el koydular. Bir CRPF görevlisi “Saldırı noktası iç bölgede olduğu için, iletişim kurabilmenin tek yolu uydu telefonuydu” demişti.

Geçen ay, bir müfreze komutanı dahil, iki STF (Özel Tim) Personeli Chhattisgarh Kondagon bölgesinde yaşanan çatışmada öldürülmüştü.