TKP/ML Hapishane Kadın Komitesi “Zehra, Kürt halkına nefestir, sudur, düşmana sınırsız öfkedir”

HomeTutsak Partızan

TKP/ML Hapishane Kadın Komitesi “Zehra, Kürt halkına nefestir, sudur, düşmana sınırsız öfkedir”

7 Kasım günü bulunduğu Gebze Kadın Hapishanesi’nde kendisini ateşe vererek Kürt halkına dönük baskıları protesto eden Zehra Epli için bir açıklama yap

TKP/ML Militanlarından, Dersim Şehitleri Anısına Bombalı Pankart
TKP/ML MK-SB: DEVRİM İHTİYAÇTIR, DEVRİMLER VE DEVRİM İÇİN ÖLÜMSÜZLEŞENLER BUNUN KANITIDIR!
Πολιτικό γραφείο της ΚΕ του TKP/ML: «ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΕΓΙΝΑΝ ΗΛΙΟΣ ΠΡΩΙΝΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΞΥΠΝΗΣΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΣΤΑ ΣΚΟΤΑΔΙΑ!..» Ο ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΟΣ ΔΙΟΙΚΗΤΗΣ ΤΟΥ TİKKO ΣΤΗΝ DERSİM ÖZGÜR ΚΑΙ Η ΜΑΧΗΤΡΙΑ ΜΑΣ ASMİN ΕΙΝΑΙ ΑΘΑΝΑΤΟΙ!

7 Kasım günü bulunduğu Gebze Kadın Hapishanesi’nde kendisini ateşe vererek Kürt halkına dönük baskıları protesto eden Zehra Epli için bir açıklama yapan TKP/ML Hapishane Kadın Komitesi, “Zehra Heval kor olan halkına su taşırken, düşmana ise sınırsız bir öfkeyle meydan okuyarak ölümsüzleşti” dedi.

Türkiye Komünist Partisi/Marksist Leninist (TKP/ML) Hapishane Kadın Komitesi, 7 Kasım günü bulunduğu Gebze Kadın Hapishanesi’nde kendisini ateşe vererek Kürt halkına dönük baskıları protesto eden YPS savaşçısı ve tutsağı Zehra Epli’yi bir açıklama yaparak andı.

 

“Zehra, barikat direnişinde tutsak düşmüştü”

Dilinin, kültürünün, kimliğinin inkar ve imhasına karşı ve faşizmin postalları altında çiğnenen topraklarının özgürlüğü için, yüzyıldır TC faşizminin her türlü baskı, zulüm ve katliamlarına direnerek çelikleşen bir halkın, Kürt halkının evladı olarak dünyaya gelen Zehra Epli de tıpkı kendinden öncekiler gibi halkına konan yasaklara, yaşanan katliam ve acılara karşı ateşin ve barutun içerisinde en önde koşanlardan oldu” diyen Kadın Komitesi, Epli’nin Kürt halkının kurtuluşu için açılan hendek ve örülen barikat direnişlerinde tutsak düştüğünü hatırlattı.

Bir yıldır tutsak olan YPS savaşçısı Epli, Abdullah Öcalan üzerindeki tecriti ve halkına baskı, zulüm, katliam ve tutuklamalarla dayatılan teslimiyeti, siyasi ve fiziki soykırımı protesto etmek için yaşamına son verdi” dedi.

 

“Zehra Kürt halkına nefestir, sudur, düşmana sınırsız öfkedir”

Açıklamanın devamında “Zehra Heval, 7 Kasım 2016’da bulunduğu Gebze Hapishanesi’nde boynuna geçirdiği ilmekle, boğulmak istenen halkına nefes; Sur’da, Cizre’de bodrum katlarında faşist TC tarafından diri diri gömülen yoldaşlarına ses, nefes olurken; bedenini verdiği ateşle de alevler içinde yakılan, kor olan halkına su taşırken, düşmana ise sınırsız bir öfkeyle meydan okuyarak ölümsüzleşti.

Zehra Heval, karanlığa karşı aydınlığın, geleceksizliğe karşı onurlu bir geleceğin, kimliksizliğe karşı Kürt ulusal kimliğinin, zulme-baskıya karşı başkaldırı, isyan ve direnişin bir neferi oldu bu kavgada… Bizler bir halkın Zehra Heval gibi evlatları, direngen kadınları oldukça yenilmeyeceğini, Kürt halkının da binlerce Zehra’sı olduğunu biliyoruz. Bunu Kobanê savunmasında, bedenine mayın sarıp tankların altına yatan özgürlük savaşçılarında da, Arin Mirkanlarda da görmüştük… Zehra Heval’in eylemi ve çığlığı tarihe düşülen bir nottur. Hepimize cesur ve özgürlük tutkusuyla dolu bir yüreğin sınırsızlığını bırakmıştır” denildi.

 

“Dindireceğiz özgürlüğe olan hasreti…”

Kendisini saygıyla anıyor, ailesine, yoldaşlarına, Kürt halkımıza başsağlığı diliyoruz. Zehra Heval’i kavgamızda yaşatacağımıza söz veriyoruz” diyen Kadın Komitesi açıklamasını Epli’ye zafer sözüyle sonlandırdı:

Acıların gözbebekleri üzerine

Andımız var

Dindireceğiz özgürlüğe olan hasreti

Zulmün olduğu her noktaya

Tırnaklarımızla taşıyacağız zaferi