YUNANİSTAN KOMÜNİST PARTİSİ (marksist-leninist) : FİLİSTİN HALKININ MÜCADELESI HAKLIDIR!  FİLİSTİN’E ÖZGÜRLÜK!

HomeGenel

YUNANİSTAN KOMÜNİST PARTİSİ (marksist-leninist) : FİLİSTİN HALKININ MÜCADELESI HAKLIDIR! FİLİSTİN’E ÖZGÜRLÜK!

Hamas güçlerinin sayısız roketle, İsrail hapishane çitini kırarak ve Filistinli savaşçıların Filistin'in İsrail işgali altındaki yedi bölgesine girere

Başkan Gonzalo’nun özgürlüğü için Fransa’da pankart asıldı
TKP/ML Militanları Esenyurt’ta İşçi Köylü Kurtuluşu Dağıtımı Gerçekleştirdi
MUNZUR VE KİNEM’E… (Cumhur Sinan Oktulmuş’un (Deniz) Kaleminden)

Hamas güçlerinin sayısız roketle, İsrail hapishane çitini kırarak ve Filistinli savaşçıların Filistin’in İsrail işgali altındaki yedi bölgesine girerek gerçekleştirdiği büyük saldırı, onlarca yıldır İsrail’in ölümcül pençesi altında boğulan bir halkın haklı tepkisidir. Bu, faşist-Siyonist İsrail devletinin Filistin halkına karşı devam eden suçunun ürettiği bir eylemdir.

Çünkü bu suç, İsrail faşistlerinin 2,3 milyon halkı, uzun süreli bir abluka yoluyla inanılmaz bir yoksulluk ve sefalet koşullarına sürüklediği Gazze Şeridi’nin dünyanın en büyük hapishanesine dönüştürmesidir. İsrail devletinin acımasızlığını gösterme ve aynı zamanda Filistin halkının tamamen yok edilmesine yönelik “nihai çözümü” destekleme ihtiyacı, nüfusun yoğun olduğu bölgelerde yaşam alanlarının bombalanmasına yol açmaktadır.

İşgalci İsrailli yerleşimcilerin, “solcu”, “merkezci”, “sağcı” ve son yıllarda “aşırı sağcı” ve açıkça faşist partiler olmak üzere tüm İsrail hükümetlerinin onayıyla Filistin topraklarına sürekli olarak tecavüz etmesi de böyle bir suçtur.

Çünkü sürekli ve faşist bir suç, nihayetinde Filistinlilerin 1948 fetih savaşıyla topraklarından sürülmesi ve 1967 savaşıyla Filistin’in büyük bir kısmının işgal edilmesi ve geri kalanının da İsrail’in faşist-Siyonistleri ve ABD adına boğucu bir şekilde kontrol edilmesidir. Çünkü ABD, Orta Doğu bölgesini kontrol etmek ve elbette bu önemli -jeopolitik ve ekonomik-enerji- kavşağında hakimiyetini sağlamak için müdahale etmek amacıyla bölgeye bir bekçi devleti yerleştirmek için elinden gelen her şeyi yaptı.

Hamas’ın özellikleri, bölgedeki bazı gerici rejimler hakkındaki yanılsamaları ve diğerleriyle olan bağlantıları göz önüne alındığında, bu saldırının Hamas’ın Biden yönetiminin İsrail ile Suudi Arabistan arasında “Filistin meselesini” daha da “aşağılayacağına” inandığı bir anlaşmayı desteklemesini dinamitleme girişimiyle de bağlantılı olması ihtimal dışı değildir.

Bununla birlikte, Hamas liderliğinin gerçek eğilimi, saldırı hazırlığının derinliği ve işgalcilerin yanıtı ve her şeyden önce silahlı mücadeleye zafer getirebilecek komünist yönelimli ideolojik ve politik unsurların eksikliği konusunda var olabilecek çekincelere rağmen, bu gelişmeler halkların, hakları olan liderliklere sahip olmasalar bile, zincirlerini seçmediklerini göstermektedir!

Bu gelişmenin, çelişkiler yumağı haline gelen ve son dönemde önemli düzenlemelerin yaşandığı Ortadoğu’daki karmaşayı daha da arttıracağı kesindir. Gazze’deki olaylarla eş zamanlı olarak, Türk burjuvazisi Irak ve Suriye’nin bazı bölgelerini sayısız kez bombalarken, insansız hava araçları Suriye’nin kuzeydoğusundaki Kürt bölgelerinde konuşlu ABD güçleri tarafından düşürüldü. İran ve Suudi Arabistan, Çin’in arabuluculuğunda bir arada yaşamanın yollarını ararken (Biden’ın müdahalesi bu yüzden), Yemen Suudi Arabistan ve müttefiklerinin uzun süredir devam eden yıpratıcı savaşına maruz kalmaya devam ediyor.

Faşist-Siyonist İsrail’in bilinen suç ortakları ve dayanakları ve Filistin halkına karşı işlediği suçların destekçileri olan Avrupa Birliği ve elbette ABD, destek açıklamaları yayınlamakta ve işgalcilerin “meşru müdafaa hakkından” bahsetmektedir. Yakınımızda sadece faşist İsrail ve ABD uşağı Nea Dimokratia hükümeti değil, aynı zamanda 2015-2019 yılları arasında SYRIZA-ANEL hükümetinden bu yana başlayan faşist-Siyonistlere -her ilerici insan için utanç verici olan- desteğini sürdüren SYRIZA da var.

Dünyanın dört bir yanındaki ilerici insanlar, dünyanın ezilen halkları tarihin doğru tarafındadır. İsrail-Amerikan Golyat’ına karşı Filistinli Davut’un yanındadırlar. Kendilerini 75 yıldır her şekilde ve her yolla katleden faşist-Siyonist işgalcilerine karşı özgür bir vatanda onurlu bir şekilde yaşamak için mücadele eden Filistin halkının yanındalar!

YKP(m-l), tüm sol örgütleri, her solcu ilerici kolektifi, her solcu ilerici kişiyi, mücadele eden Filistin halkının haklarını sokakta ve ülkenin her bölgesinde geniş ve kitlesel bir şekilde savunmaya çağırır.

YKP(m-l) – EB

Yunanistan Komünist Partisi (marksist-leninist) Enternasyonal Büro

Atina – 7 Ekim 2023

PDF İngilizce: The struggle of the Palestinian people is just – Freedom for Palestine

Kaynak: KKE(μ-λ)

COMMENTS